Jak przygotować ogród do nadejścia wiosny?

Jak przygotować ogród do nadejścia wiosny?

Pierwsze promienie słońca to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią do życia budzi się otaczająca nas natura. To odpowiedni moment, by rozpocząć prace ogrodowe przed nadejściem nowej pory roku. Chcesz wiedzieć, jak przygotować ogród do sezonu wiosenno-letniego? O jakich pracach należy pamiętać jeszcze przed końcem marca? Przeczytaj nasz poradnik.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zrób generalne porządki

Zanim przystąpisz do innych prac, czeka Cię wielkie sprzątanie. Najpierw uporządkuj ogród ze śmieci i ewentualnych resztek po zeszłorocznym sezonie. Umyj i zakonserwuj meble, sprawdź stan narzędzi ogrodowych, zmyj chodniki i taras. Konieczne będzie również oczyszczenie i wymiana wody w oczku wodnym oraz wycięcie zeschniętych liści bylin nadwodnych z naturalnych stawów.

Początek marca to również dobry moment, aby zdjąć osłony ze słomy czy agrowłókniny, które w trakcie zimy chroniły rośliny przed niską temperaturą. Ważne jest, aby zdjąć zabezpieczenia po odejściu przymrozków, ale jeszcze przed pojawieniem się młodych pędów, dlatego uważnie śledź prognozy pogody.

Uporządkuj trawnik i rabaty

Gdy temperatura powietrza ustabilizuje się powyżej 0 stopni Celsjusza, możesz przystąpić do porządkowania trawników i rabat. Delikatnie grabiąc, usuń wszystkie zanieczyszczenia, stare liście, patyki i suchą trawę. Dzięki temu napowietrzysz darń i pobudzisz źdźbła do wzrostu. W tym celu możesz także przyciąć trawę, aż przy samej ziemi. Po inauguracyjnym koszeniu przeprowadź pierwsze w sezonie nawożenie trawnika. Zabieg wspomoże wzrost roślin i uczyni je bardziej odpornymi. Po jego zakończeniu pamiętaj o obfitym podlaniu trawy.

Przytnij żywopłot, drzewa i krzewy kwitnące

Przycinanie powinno się wykonać jeszcze w lutym, jednak wszystko zależy od temperatury. Nie należy przycinać drzewek, kiedy jest jeszcze zimno – niezabezpieczone rany mogłyby przemarznąć i weszłyby w nie patogeny.

Cięcie możesz rozpocząć od żywopłotów posadzonych w latach poprzednich i drzew oraz krzewów, które kwitną na przełomie wiosny i lata oraz latem. Te, które kwitną wiosną należy przyciąć dopiero po zakończeniu kwitnienia. Tnąc drzewa liściaste, należy usunąć stare, chore i uszkodzone gałęzie oraz te, które rosną krzywo lub zbyt gęsto. Ten zabieg nie tylko poprawi kształt korony drzewa, ale również pobudzi je do wytwarzania młodych i zdrowych pędów. Podobnie przycinaj krzewy, dodatkowo usuwając pędy rosnące do środka koron. Dzięki temu dostarczysz więcej światła do wnętrza rośliny, co sprawi, że będzie ona kwitła bardziej obficie.

Poza cięciem sanitarnym i prześwietlającym konieczne jest też przeprowadzenie cięcia formującego, które pozwoli na otrzymanie planowanego kształtu rośliny. Następnie drzewa i krzewy należy zasilić kompostem lub nawozem. Pod roślinami iglastymi można rozrzucić korę, która ograniczy rozwój chwastów.

Przygotuj rabaty

Jeśli mróz na dworze odszedł już w zapomnienie, możesz stopniowo odsłaniać rośliny na rabatach, pozostawiając na nich po rozgarnięciu torf i korę, które będą służyły jako ściółka. Słomę, liście i gałęzie drzew iglastych, których używałeś do okrycia roślin, przenieś na kompost. Usuń przekwitłe kwiatostany, byliny wyczyść z zaschniętych liści, uważając, by nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów i pączków.

Gdy pogoda jest sprzyjająca i gleba rozmarzła, możesz przygotować miejsce pod nowe rośliny. W tym celu należy pozbyć się chwastów, wykonać nawożenie i przekopać grządki, a następnie wyrównać podłoże. Po kilku dniach możesz przystąpić do przesadzania, sadzenia i siania.

Rozpocznij sadzenie

W marcu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych oraz owocowych, takich jak buki, brzozy, dęby, graby, morele, brzoskwinie, piwonie, magnolie, wawrzynki, maliny i jeżyny. Przy sprzyjającej pogodzie można również sadzić krzewy róż, jednak przycinać powinno się je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu.

Przygotuj miejsca pod nowe zasadzenia. Do gruntu możesz wysadzić czosnek, cebulę dymkę i byliny.

prace ogrodowe wiosną

Pod koniec miesiąca można wysiać kwiaty odporne na chłody, takie jak nagietek, chaber, ślazówka czy mak polny. Z warzyw i ziół posiać możesz te radzące sobie w niższej temperaturze – groch, bób, rzodkiewkę, pietruszkę, pasternak, marchew i szpinak. Grządki z nasionami przykryj włókniną, by ochronić wschody przed zimnem i przymrozkami.

To również idealna pora, aby przeflancować siewki kwiatów dwuletnich – stokrotek, niezapominajek czy bratków. Można również wysiać do pojemników i inspektów nasturcję, żeniszek, szałwię, letnie astry oraz nasiona warzyw ciepłolubnych.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także