Artykuł sponsorowany

Jak przygotować ocynk przed malowaniem proszkowym – pasywacja bezchromowa

Jak przygotować ocynk przed malowaniem proszkowym – pasywacja bezchromowa

Do malowania stali ocynkowanej doskonale sprawdza się malowanie proszkowe. Aby jednak efekt malowania był trwały i estetyczny, konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni do malowania. W celu przygotowania podłoża pod farbę wykorzystuje się wiele metod. Najskuteczniejszą z nich jest jednak pasywacja bezchromowa, która zapewnia lepszą przyczepność farbie oraz trwałość malowania proszkowego.

Czym jest pasywacja bezchromowa?

Pasywacja to proces, w którym substancja aktywna chemicznie w danym środowisku wytwarza na swojej powierzchni powłokę pasywną. Powłoka ta tworzy się w wyniku reakcji chemicznej danej substancji z jej otoczeniem. Co więcej, powłoka ta charakteryzuje się odpornością na dalsze reakcje z czynnikami panującymi w otoczeniu oraz ma wysoką szczelność. Dzięki temu nowo wytworzona powłoka stanowi swoistą barierę ochronną dla substancji, którą sobą otacza.

Ocynk po długim czasie od swojego wytworzenia samodzielnie przechodzi proces pasywacji. Jeśli jednak nie mamy czasu, by na to czekać, możemy użyć chemicznych preparatów lub powierzyć to doświadczonej firmie, jak na przykład lakiernia proszkowa Vi-Kolor. Proces pasywacji bezchromowej ma szczególne znaczenie w przypadku przygotowywania ocynku do malowania proszkowego. Pozwala bowiem na wytworzenie na powierzchni ocynku specjalnej powłoki ochronnej, która zapewnia lepszą przyczepność farby do malowanej powierzchni oraz dodatkowo chroni ją w czasie przed powstawaniem odprysków. Nieodpowiednio przygotowany ocynk po pomalowaniu może bowiem z czasem tworzyć nieestetyczne odpryski farby, które obniżają jego walory wizualne.

Pasywacja bezchromowa ocynku

Pasywacja bezchromowa ocynku polega na nałożeniu na powierzchnię ocynku specjalnego preparatu służącego do jego przygotowania pod malowanie proszkowe. Preparat ten przygotowuje powierzchnię do malowania oraz zapewnia lepszą przyczepność farby, co bezpośrednio wpływa na trwałość malowania ocynku oraz jego walory estetyczne. Oprócz tego, pasywacja bezchromowa przeprowadzona z użyciem odpowiedniego preparatu dodatkowo chroni powierzchnię przed oddziaływaniem na nią szkodliwych czynników zewnętrznych, np. przed korozją.

Dzięki zastosowaniu preparatu do pasywacji bezchromowej możliwe jest także uniknięcie konieczności przygotowywania podłoża. Tradycyjnie, powierzchnie ocynkowane przed malowaniem muszą być bowiem poddane odpowiedniej obróbce ściernej, termicznej oraz zostać pokryte powłoką lakierniczą. Po malowaniu natomiast element z ocynku musi trafić na polimeryzację farby w piecu. Dzięki pasywacji bezchromowej możliwe jest natomiast uzyskanie doskonałych rezultatów malowania tylko przy użyciu odpowiedniego preparatu.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz