Artykuł sponsorowany

Jak przygotować łódkę do kolejnego sezonu żeglarskiego?

Jak przygotować łódkę do kolejnego sezonu żeglarskiego?

Żeglowanie może być prawdziwą pasją, a jednocześnie sposobem na spędzenie czasu w zdrowych warunkach i podbudowanie swojej kondycji fizycznej. Jednak aby w pełni czerpać radość z wypraw na łódce, konieczne jest staranne przygotowanie jej do każdej kolejnej wyprawy. Przeglądy i wymiana niektórych części są szczególnie potrzebne
w okresie pozimowym, zanim żeglarz wyruszy w swój pierwszy wiosenny rejs.

Oględziny kadłuba na pierwszym miejscu

Prawdziwi żeglarze nigdy nie zapominają o dokonaniu precyzyjnych oględzin swojej łodzi. Jednak zanim nabiorą wprawy i sprawdzanie wyposażenia wejdzie im w nawyk, często pomijają wiele ważnych czynności. Efektem są problemy podczas rejsu, które nie zawsze można łatwo rozwiązać.

Zanim wyruszy się na pierwszą wodną wyprawę, koniecznie trzeba dokonać oględzin kadłuba. Ta część pod wodą jest niewidoczna, a jakiekolwiek uszkodzenia dają o sobie znać
w najmniej spodziewanym momencie. Problemem kadłubów są porosty, dlatego jedną
z najważniejszych czynności konserwacyjnych będzie malowanie specjalną farbą antyporostową. Koniecznie trzeba również poszukać ewentualnych otarć i nieszczelności oraz starannie je zabezpieczyć, jeśli się pojawią.

Przegląd wyposażenia na pokładzie

Każdy wprawiony żeglarz doskonale wie, że od jakości i stanu sprzętu na pokładzie często zależy bezpieczeństwo. Żeglując po jeziorach, wodniacy są narażeni na mniejsze niebezpieczeństwa, bo zawsze można dotrzeć do jakiegoś brzegu, przystani, stanicy i poszukać pomocy. Większym problemem jest awaria na morzu. Będąc wiele mil morskich od najbliższego brzegu, pasjonat pływania zdany jest wyłącznie na siebie oraz na starannie przygotowane wyposażenie łodzi.

Podczas oględzin warto sprawdzić stan okuć, które są narażone na działanie wody, zmiennych temperatur i często też zasolenia. Jeśli na chromowanych czy cynkowanych elementach metalowych pojawią się zaciemnienia, trzeba pomyśleć o ich wymianie. Drobne detale można zamówić u producenta. Większe elementy na zamówienie wykona m.in. firma Rzodkiewicz Wiesław. Zakład ślusarski , dostosowując je parametrami do konkretnej łodzi.

Najważniejszymi elementami na pokładzie są te utrzymujące maszt. Warto też zwrócić uwagę na kabestany oraz solidność ich zamocowania. Szczególnie wrażliwy bywa mechanizm sprężynowy, który ma tendencję do zacinania się.

Inne elementy wymagające przeglądu to mocowanie knag, sztagownik, mocowania stójek relingu, sam reling (pod kątem ewentualnego przetarcia), mocowanie płetwy sterowej
i mieczowej.

Maszt i mocowania

Maszt stanowi najważniejszy element łodzi, bowiem od niego zależy możliwość żeglowania. Jeśli jednostka nie posiada dodatkowego silnika, to przy braku żagla utknie na środku jeziora i konsekwencją będzie pływanie na pagajach. Okucia łodzi, a zwłaszcza masztu, stanowią priorytet dla każdego żeglarza. Wskazane jest sprawdzenie mocowania pięty masztu i salingów, mocowanie stalówek do masztu. Obowiązkowo trzeba też przejrzeć olinowanie.

Ostatnim elementem przeglądu jest sprawdzenie stanu żagla i olinowania ruchomego. Nie należy bagatelizować niewielkich rozdarć, bowiem pod wpływem silnego wiatru mogą się one szybko powiększyć. Żagiel powinien też być wyczyszczony.

Inne elementy poddawane kontroli uzależnione są od tego, na jakiej łodzi pływa żeglarz
i jakie wyposażenie jest dostępne. Przydaje się np. sprawdzenie stanu naładowania akumulatora, stan instalacji gazowej, elektrycznej, lamp i bezpieczników oraz szczelność wszystkich przewodów i połączeń.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz