Jak przygotować groszek cukrowy?

Jak przygotować groszek cukrowy?

Można go jeść na surowo – nawet prosto z krzaczka lub podawać ugotowaną wersję jako dodatek do posiłku. Sprawdza się zarówno w prostych sałatkach czy zupach, jak i azjatyckich potrawach czy deserach. Groszek cukrowy to niezwykle smaczne warzywo, które jest dostępne już od końca maja. Posiada cenne witaminy i wartości odżywcze. Sprawdź, jak odpowiednio przyrządzić tę zieloną odmianę grochu. Poznaj sprawdzone przepisy na jego wykorzystanie w kuchni.    

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Z czym to się je, czyli jak podawać groszek cukrowy?

Niewielkie i lekko spłaszczone strąki odmiany groszku zielonego cenione są od wieków. W spożywczych hurtowniach dostępne są już od ostatnich dni maja, a coraz częściej decydujemy się na ich uprawę w ogródku lub na balkonie. Cukrowy groch stanowi wartościowy element codziennej diety np. poprzez zawartość witamin C, E i K. Przez brak wyściółki pergaminowej można spożywać go w całości na surowo. Odmiana ta świetnie znosi mrożenie, wiec można ją wykorzystać nawet po sezonie.  

Co można zrobić z cukrowego groszku? Jego słodkie i soczyste nasiona mogą okazać się samodzielną przekąską. Jako całość świetnie sprawdzi się jako pyszny dodatek do obiadu ze względu na proste i szybkie przygotowanie. Pasuje przede wszystkim do mięs i ryb. Wykorzystywany jest w kuchni również do przygotowywania sałatek i surówek, zup oraz chłodników, a także azjatyckich czy orientalnych potraw.   

Przepisy na groszek cukrowy

Cukrowy groch z patelni

Choć groch cukrowy uważany się za jedno z najpyszniejszych warzyw prosto z grządki, to można poddać go również obróbce termicznej. Jednak, aby nie utracić delikatności, świeżego smaku i soczystej chrupkości nie należy przesadzić z czasem przyrządzania. Jedną z najprostszych metod jest przygotowanie groszku na patelni.

Do smażonej wersji potrzebujemy oliwę z oliwek (lub inny tłuszcz) oraz sól i pieprz. Warzywo przed podaniem należy umyć i osuszyć. W następnym etapie należy obciąć końcówki i oderwać łyko. Później do rozgrzanej patelni z oliwą dodajemy groszek oraz przyprawy i smażymy przez około 4-5 minut, aby strąki zmiękły, ale nadal utrzymały chrupiącą formę. Smażony groch należy podawać natychmiast z dowolnymi dodatkami np. bułką tartą, parmezanem lub solą morską.  

groszek cukrowy z patelni

Gotowany groch zielony

Jako bardzo wdzięczny produkt, zielony groch można podawać w wielu wariantach. Najczęściej przygotowywany jest w wersji ugotowanej: na parze lub w wodzie na miękko czy półtwardo. W daniach często zastępuje fasolkę szparagową, na którą sezon przypada dopiero w sierpniu. Jest szybki i prosty w przygotowaniu. Jak ugotować groszek cukrowy? Cały proces składa się z kilku etapów:

1. Zagotowujemy w garnku doprawioną solą i cukrem wodę (ok.1,5 litra);

2. Ucinamy twarde końcówki groszku i dodajemy umyte zielone strąki do wrzącej wody.

3. Dla zachowania intensywnego koloru warzywa możemy zdecydować się na dodatek kwasku cytrynowego lub octu.    

4. Całość trzymamy na gazie około 3-5 minut.

5. Do gotowanego groszku cukrowego możemy dodać zarumienioną na maśle bułkę tartą.

W podobny sposób przygotowujemy warzywo w parowarze.  

Blanszowany groszek cukrowy

Kolejną techniką wykorzystywaną do przygotowania zielonego groszku jest blanszowanie. Ta popularna forma obróbki żywności a w szczególności warzyw, pozwala zachować naturalny kolor, smak oraz większość wartości odżywczych produktów. Aby w ten sposób podać słodki groch, wystarczy:

1. Umyć strąki i odciąć ich twarde końcówki.

2. Wrzucić warzywo do zagotowanej wody z solą na ok. 3-5 minut.

3. Ugotowany i odcedzony groszek zielony dodać do wody z lodem.

4. Na koniec ponownie odcedzony groch strączkowy należy ułożyć na talerzu i polać oliwą z oliwek.   

groszek cukrowy gotowany

Prosta sałatka z groszkiem cukrowym

Jednym z najczęstszych zastosowań słodkiego groszku jest stworzenie na jego bazie pysznych sałatek. Wśród składników do przygotowania jednej z nich oprócz strączkowej rośliny znajdziemy:

  • pomidory,
  • awokado,
  • słonecznik łuskany,
  • sałatę lodową,
  • krem balsamiczny,
  • oliwę z oliwek,
  • sok z cytryny.

Z umytego awokado wyciągamy miąższ, który kroimy w kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny. Później blanszujemy groszek cukrowy przez około 4 minuty, a pomidory formujemy w plastry. Wszystkie składniki układamy na sałacie lodowej i polewamy dressingiem na bazie kremu balsamicznego, oliwy oraz soku z cytryny. Posypujemy podprażonymi na patelni ziarnami słonecznika.

Sprawdź również przepisy na sałatkę, chipsy, koktajl i pyszną zupę krem z jarmużu.   

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz