Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko na pobyt w żłobku?

Jak przygotować dziecko na pobyt w żłobku?

Nadszedł ten moment – Wasza pociecha rozpocznie niedługo nowy etap w swoim życiu. Żłobek to wielkie wydarzenie nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Nowa sytuacja wymaga wprowadzenia nowych porządków, a to wywołuje stres. Nie ma się jednak czego bać. Wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć przygotowania do żłobkowego debiutu, a obejdzie się bez niepotrzebnego niepokoju.

Po pierwsze – pozytywne nastawienie do żłobka

Nastawienie do żłobka to podstawa. Chodzi tu zarówno o rodzica, jak i o dziecko. Maluch uczy się, obserwując otoczenie, w tym osoby wokół niego. Jeśli więc rodzice będą zachowywać się nerwowo w związku ze zbliżającym się debiutem w żłobku, dziecko może podświadomie zacząć kojarzyć to miejsce z czymś nieprzyjemnym. Dlatego starajcie się nie denerwować i nastawcie się do nowej sytuacji pozytywnie.

Po drugie – rytm dnia w żłobku

Warto zawczasu przyzwyczaić dziecko do rytmu, jaki obowiązywać będzie w żłobku. Aby przygotować się do tego zadania jak najlepiej, sprawdź, jak wygląda rozkład zajęć w wybranej placówce i postaraj się przestrzegać go w domu. Chodzi przede wszystkim  o przyzwyczajenie dziecka do nowego planu dnia, dzięki czemu będzie mu łatwiej zasnąć w porze drzemki.

Po trzecie – posiłki w żłobku

Sprawdź, jak wyglądają posiłki w wybranej placówce i zacznij żywić dziecko w podobny sposób w domu. Jeśli w żłobku obiad podaje się w dwóch turach, czyli zupa przed drzemką, a drugie danie po przebudzeniu, zastosuj ten plan również w domu. Ułatwi to maluchowi adaptację. Żłobek Akademia Malucha Myszka Miki na swojej stronie zamieszcza plany zajęć dla grup, dzięki czemu łatwo przyzwyczaić dziecko do działań o danych godzinach.

Po czwarte – adaptacja do żłobka

Ważne jest również, aby nastawić dziecko na to, co je czeka. Nie przedstawiaj żłobka jako kary, ale nie nakreślaj przed maluchem idyllicznych wizji. Opowiadaj dziecku o tym, co będzie robić w nowym miejscu, ale zachowaj obiektywną ocenę sytuacji. Pamiętaj też o tym, że każde dziecko inaczej przechodzi adaptację. Daj maluchowi tyle czasu, ile potrzebuje i stopniowo przyzwyczajaj go do swojej nieobecności.

Po piąte – pożegnanie na cały dzień w żłobku

Pożegnanie nie może być ani zbyt wylewne, ani zbyt krótkie. Najlepiej przekaż dziecku jasny komunikat: powiedz, że idziesz do pracy i odbierzesz je po obiedzie/podwieczorku. Przytul malucha i pomachaj mu, wychodząc z sali. Pamiętaj, tylko aby nie kłamać, że wrócisz za chwilę – to ogromny błąd. Zwracaj uwagę na dotrzymywanie słowa danego dziecku i odbierz je rzeczywiście o umówionej porze, aby nie zawieść jego zaufania.

Opracowanie:
Warszawa, Orłów Piastowskich 37
tel. 883 750 040
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz