Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu, aby był pozbawiony stresu i niepotrzebnych lęków?

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu, aby był pozbawiony stresu i niepotrzebnych lęków?

Pierwszy dzień w nowym miejscu jest stresujący dla każdego bez wyjątków, dlatego przede wszystkim nie powinniśmy mieć do dziecka żalu, jeśli odczuwa niepokój. Znajdzie się ono w całkiem nowym środowisku, w którym będzie musiało dogadywać się z rówieśnikami i dzielić zabawkami. Jak powinniśmy odpowiednio przygotować swoją pociechę na tak wielkie wydarzenie?

Co trzeba kupić dziecku na pierwsze dni w przedszkolu?

Rozpoczęcie nauki w przedszkolu wiąże się z konieczną wyprawką. Niektóre prywatne placówki oferują gotowe zestawy za niewielką opłatą, które są równe dla wszystkich dzieci. Jeśli jednak nie otrzymamy określonych wytycznych, warto zaopatrzyć się w:

  • przybory szkolne
  • mały ręczniczek do rąk
  • szczoteczkę, pastę i kubek
  • mydło
  • grzebyk lub szczotkę do włosów
  • chusteczki higieniczne
  • pieluszki jednorazowe (jeśli to konieczne)

Niektóre przedszkola przyjmują wyłącznie dzieci, które mają już za sobą naukę samodzielnego korzystania z nocnika lub toalety.

Zabawa w szkołę – oswój dziecko z zasadami

Żeby oswoić dziecko z regułami, które panują w przedszkolu, warto pobawić się z nim w szkołę. Czas w przedszkolach dzieli się na naukę oraz zabawę, dlatego dobrze jest w taki sam system wprowadzić w domu. Zabawa w szkołę powinna zachęcać dziecko do wykonywania takich czynności jak nauka rysowania szlaczków, powtarzania wierszyków itd. Należy pamiętać, aby nie zmuszać malca do długiego wysiadywania przy stoliku, jeśli ten nie ma na to ochoty. Przyniesie to wyłącznie odwrotny skutek. Zachęcić można poprzez stosowanie nagród za właściwe sprawowanie w formie pochwał słownych, pieczątek lub naklejek.

Nauka dzielenia się z innymi

Jest to ważny etap, zwłaszcza jeśli dziecko jest jedynakiem i dotychczas nie miało dobrego kontaktu z rówieśnikami. Nim wyślemy je do przedszkola, można najpierw zorganizować kilka spotkań w większym gronie rówieśników. Na samym początku nie powinniśmy zostawiać dzieci samych sobie, a uważnie obserwować ich wzajemne zachowanie względem siebie i postawy.

Stopniowe przyzwyczajanie do miejsca

Wiele prywatnych przedszkoli, takich jak na przykład Tęczowa Kraina posiada w swojej ofercie „drzwi otwarte”, podczas których rodzic może przychodzić z maluchem, aby ten oswoił się z nowym środowiskiem. Najlepiej pierwsze wizyty traktować jak wyjście na plac zabaw, na których dziecko zacznie chętnie chodzić. Nowe zabawki i obecność dzieci jest dla przedszkolaków naprawdę kusząca i zwykle już po kilku wizytach, sami biegną się bawić, pozostawiając rodzica.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz