Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Bywanie na fotelu dentystycznym budzi obawę u wielu dorosłych – nic więc dziwnego, że również u dzieci. Tym, co szczególnie wpływa na tę niechęć jest niewiedza pociechy na temat tego, co będzie czekało ją po przekroczeniu progu białych drzwi. Jako rodzic można na nią wpłynąć i uświadomić, że wizyta u stomatologa może być naprawdę przyjemna. Wyjaśniamy, jak przygotować do niej malca.

Uświadamianie poprzez zabawę

Najlepsze efekty edukacyjne u dziecka uzyskuje się poprzez dobrą zabawę. Nie inaczej jest w przypadku uświadamiania dziecka o istocie dbania o jego zęby. Powtarzanie maluchowi o regularnym czyszczeniu jamy ustnej może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Producenci zabawek przewidzieli już to wcześniej, dlatego stworzyli między innymi tematyczne zestawy z ciastoliną oraz różnymi przyborami – do borowania lub wyrywania zębów. Dzięki temu, że dziecko będzie mogło zamienić się w dentystę, pozna podstawowe czynności, które być może czekają go w gabinecie. Oswojenie z procedurami stomatologii dziecięcej zdecydowanie lepiej wpłynie na reakcję podczas pierwszej wizycie.

Wcześniejsze zwiedzanie gabinetu stomatologicznego

Dzieci nie lubią nieznanego, dlatego niektóre z nich bardzo wolno adaptują się do nowego środowiska, w którym dodatkowo nie wiedzą, co ich czeka. Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dziecka na wizytę adaptacyjną do gabinetu stomatologicznego. Takie odwiedziny pozwolą dziecku poznać dentystę oraz otoczenie.

Bardzo dobrym pomysłem jest także przyjście na własną wizytę stomatologiczną z dzieckiem. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, a rodzice ich wzorami do naśladowania. Kiedy zobaczą, że ich ukochanym opiekunom nie dzieje się krzywda, lepiej przyswoją fakt, że to one niedługo znajdą się na fotelu dentystycznym, na którym nie stanie im się nic złego.

O pierwszej wizycie dziecka w gabinecie stomatologicznym wypowiada się stomatolog z Kliniki stomatologicznej Villa Dental: Stomatolodzy leczący zęby dzieci są doskonale świadomi stresu, jaki przeżywają najmłodsi. Z tego powodu są otwarci na organizację wizyt adaptacyjnych. Najważniejsze jest jednak to, aby przyprowadzić malca, zanim wystąpi ból, który dodatkowo zniechęci go do wizyty.

Niech wizyta u dentysty nie będzie zaskoczeniem

Nie należy zaskakiwać dziecka o nagłej wizycie u dentysty, ponieważ może wywołać u niego bardzo duży, a wręcz paraliżujący stres. Najmłodsi bardzo łatwo chłoną emocje, które łączą z konkretnymi wydarzeniami. O takiej wizycie najlepiej jest poinformować kilka dni przed, a w tym czasie dużo rozmawiać o przebiegu wizyty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz