Artykuł sponsorowany

Jak przygotować dziecko do wizyty u ortodonty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u ortodonty?

Krzywe zęby nie są wyłącznie problemem natury estetycznej. Nie wszyscy wiedzą, że mogą prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. Często nasilają próchnicę, powodują choroby przyzębia i są przyczyną nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, co objawia się bólami głowy. Profilaktyką i leczeniem wad zgryzu zajmuje się  ortodonta. Jeśli zauważyłeś problemy z uzębieniem u swojej pociechy, nie odkładaj wizyty u specjalisty. Jak przygotować do niej dziecko?

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty może być dla dziecka równie stresująca, co wizyta u stomatologa. Jak przygotować malucha i przekonać go, że nie ma się czego obawiać? Przede wszystkim wyjaśnijmy, że idziemy sprawdzić ustawienie ząbków. Nie będziemy ich leczyć – od tego jest dentysta. Ortodonta zbierze dokładny wywiad i sprawdzi układ łuków zębowych oraz budowę szczęk. Skieruje nas również na zdjęcie rentgenowskie, niezbędne do kompletnej diagnostyki.

Najważniejsza jest zatem rozmowa! Musimy na spokojnie opowiedzieć maluchowi, co czeka go podczas wizyty i upewnić się, że wszystko rozumie i jest gotowy na takie konsultacje. Inaczej może się okazać, że za żadne skarby nie otworzy buzi i na tym skończy się nasze spotkanie z ortodontą. Podsumowując, pierwsza wizyta nie wymaga specjalnych przygotowań – jedynie precyzyjnych wyjaśnień, jak będzie przebiegać i dlaczego warto wyprostować ząbki – mówi nasz ekspert z gabinetu ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz.

Sprawdźmy, co dokładnie powinno nas nakłonić do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego u naszego dziecka!

Kiedy powinniśmy iść z dzieckiem do ortodonty?

Każde dziecko powinno odwiedzić ortodontę około siódmego roku życia. Jeśli sami zauważamy taką potrzebę lub lekarz pediatra albo stomatolog stwierdzą nieprawidłowości w ustawieniu zębów, nie warto zwlekać do tego czasu. Ale nie tylko krzywe ząbki są powodem, dla którego taka wizyta jest konieczna. Należy umówić się na wizytę konsultacyjną, kiedy dziecko:

  • ma zauważalną trudność w zamykaniu ust,
  • ma stale otwartą buzię,
  • oddycha przez usta,
  • zaciska albo zgrzyta zębami,
  • nieprawidłowo wymawia poszczególne głoski,
  • ma nadmierne stłoczenia zębów lub zbyt duże szpary między zębami,
  • ma trudności z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów,
  • ma asymetrię twarzy.

W przypadku takich objawów, zalecana jest jak najwcześniejsza wizyta u ortodonty. Już na pierwszej wizycie możemy ustalić plan leczenia, który skoryguje istniejące nieprawidłowości.

O co pytać podczas pierwszej wizyty dziecka u ortodonty?

Często rodzice denerwują się pierwszą wizyta dziecka u ortodonty mocniej niż sama pociecha. Dlatego warto spisać sobie zagadnienia, o które chcemy zapytać, aby nie zapomnieć o żadnej istotnej kwestii. Jakie pytania warto zadać?

  1. Na jaką wadę zgryzu cierpi nasze dziecko?
  2. Kiedy zacząć leczenie? Czy trzeba czekać do pojawienia się wszystkich zębów stałych?
  3. W jakim stopniu można skorygować istniejącą wadę?
  4. Ile będzie trwało leczenie?
  5. Czy konieczne będzie usunięcie jakiegoś zęba?

Ortodonta odpowie na wszystkie pytania i w szczegółowy sposób wyjaśni, na czym polega problem ortodontyczny u naszego dziecka. Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzone gabinety ortodontyczne, gwarantujące profesjonalne leczenie i przyjazne nastawienie lekarzy do najmłodszych pacjentów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz