Artykuł sponsorowany

Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

Pierwsze lata życia to okres najbardziej intensywnego rozwoju człowieka. To, w jaki sposób zadbasz o swoje dziecko w tym czasie, będzie miało konsekwencje w przyszłości. Większość rodziców zwraca baczną uwagę na rozwój umiejętności ruchowych dziecka i w porę dostrzega najczęstsze wady, takie jak np. dysplazja stawu biodrowego, dzięki czemu mogą szybko podjąć skuteczną terapię. Taką samą czujność warto zachować w kwestii narządu wzroku maluszka.

Dlaczego warto badać wzrok dzieci?

Opieka i wychowanie dziecka to dar, ale też duże wyzwanie. Każdy rodzic troszczy się o zdrowie swojego maleństwa, niestety nie wszystkie zagrożenia i problemy są łatwe do wykrycia, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które nie są w stanie zakomunikować swoich potrzeb i odczuć. Samodzielne wykrycie potencjalnej wady wzroku u małego dziecka jest dla rodzica niemożliwe, dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badania wzroku. Pierwszą wizytę w gabinecie okulisty warto odbyć jeszcze przed ukończeniem przez malucha 1. roku życia. Również w późniejszym okresie wskazane są regularne kontrole. Wczesne wykrycie wady pozwala na jej szybkie skorygowanie, co zaoszczędzi dziecku trudności w nauce i kontaktach z rówieśnikami.

Badania wzroku dzieci przebiegają inaczej niż w przypadku dorosłych i trwają dłużej, w związku z czym wykonywane są w gabinetach okulistów dziecięcych. W trakcie wizyty lekarz sprawdza ostrość wzroku, co pozwala wykluczyć astygmatyzm, dalekowzroczność i krótkowzroczność, a za pomocą specjalistycznego sprzętu ocenia też gałki oczne, by upewnić się co do ich prawidłowej budowy oraz niezakłóconego rozwoju. Jeśli w trakcie badania okulista zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, będzie w stanie opracować właściwy sposób leczenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wygodnych i bezpiecznych oprawek okularowych dla dzieci, a więc korekcja ewentualnych wad nie przysparza specjalnych trudności.

Przed wizytą u okulisty

Ponieważ badanie wzroku dzieci wymaga nie tylko umiejętności i sprzętu diagnostycznego, ale też dobrego podejścia do małego pacjenta, a często sporej dawki cierpliwości, nie wszystkie gabinety podejmują się takich zadań. Planując badanie, rozejrzyj się za okulistą dziecięcym w swojej okolicy. Jeśli mieszkasz w Łodzi, możesz odwiedzić salon optyczny Okooko, gdzie przyjmuje trzech lekarzy okulistów. Wybór placówki zorientowanej na pracę z dziećmi ma jeszcze jedną ważną zaletę – w miejscach stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych zwykle panuje atmosfera zabawy, dzięki czemu dzieci czują się w nich swobodnie.

Z medycznego punktu widzenia dziecka nie trzeba przygotowywać do badania wzroku. Natomiast z kilkulatkami warto rozmawiać o planowanej wizycie, dzięki czemu nie będzie ona zaskoczeniem. W codzienne zabawy można wkomponować prowizoryczne „urządzenia do badania”, np. lunety z rolek po papierze toaletowym lub lupy z plastikowych butelek. Warto opowiedzieć dziecku w prostych słowach, że okulista to taka osoba, która sprawdza, czy oczka dobrze widzą, i że w tym celu wymyśla różne gry i zagadki. Pamiętajmy też, że dzieci bardziej niż słowom ufają naszym zachowaniom. Jeśli rodzic denerwuje się przed spotkaniem z lekarzem, stres udzieli się dziecku. Dlatego przed wizytą warto zadbać o dobry nastrój i nastawienie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz