Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przedszkole jest ważnym etapem na drodze rozwoju malucha, dlatego uczęszczanie do niego to konieczność. Poza przygotowaniem do nauki szkolnej, dziecko uczy się tu też interakcji z rówieśnikami, działania w zespole oraz samodzielności. Pierwsze dni w przedszkolu nie zawsze są łatwe dla malucha, dlatego warto pomyśleć o jego wcześniejszym przygotowaniu na to doświadczenie.

Łagodne wprowadzenie w temat

Zachowanie dziecka w przedszkolu oraz jego reakcja na pozostawienie przez rodziców w placówce są inne w przypadku każdego malucha. Decyduje o tym wiele czynników, od wieku dziecka, po poziom jego samodzielności. Dzieci wychowywane przez rodziców i dziadków, którzy nie odstępują ich na krok, znacznie trudniej adaptują się w warunkach przedszkolnych. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie pociechy, aby nie musiała skakać na głęboką wodę.

Jednym z największych problemów, jaki trzeba pokonać, jest poczucie opuszczenia. Aby do minimum złagodzić smutek i zagubienie dziecka, warto wcześniej zostawiać je na kilka chwil z innymi osobami. Może to być krewny lub zaprzyjaźniona sąsiadka. Maluch musi wiedzieć, że rodzic wróci do niego, co zdecydowanie zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również podejście personelu placówki. Publiczne Przedszkole w Sulmierzycach to idealne miejsce do takiej adaptacji, bowiem wychowawczynie pomagają dzieciom przystosować się do nowej sytuacji.

Konieczne jest też łagodne wprowadzanie tematu przedszkola na wiele dni wcześniej. Rozmowy nie powinny być nachalne i najlepiej ograniczać się do wspominania o wyjściu z domu, o wycieczce do przedszkola, o poznaniu nowych dzieci i zabawek.

Kilka rad dla rodziców

Warto pamiętać, że dziecko w przedszkolu musi się czuć komfortowo i bezpiecznie oraz powinno być otoczone życzliwą atmosferą. Oto kilka istotnych rad, dzięki którym adaptacja będzie mniej bolesna dla obu stron.

  1. Staranny wybór placówki jest podstawą. Wychowawczynie powinny być ciepłe, uśmiechnięte, chętne do przytulania dzieci i tolerancyjne. Warto zapoznać się też z organizacją placówki i programem edukacyjnym. Niewskazane jest przymuszanie maluchów do spania czy jedzenia, dlatego warto zrobić wywiad na ten temat. Sygnałem ostrzegawczym mogą być też zamknięte przed rodzicami drzwi do sal.
  2. Adaptacja dziecka może trwać długo, dlatego trzeba przygotować się na płacz, smutki i zniechęcenie, okazując cierpliwość i zawsze życzliwe podejście do malucha. Nerwy są złym doradcą, nie wolno też okazywać smutku czy żalu z powodu cierpienia pociechy.
  3. Strój jest niezwykle ważny dla malucha. Jeśli pociecha nie radzi sobie z guzikami, koniecznie trzeba je zastąpić rzepem. Buty na rzepy czy spodnie na gumkę ułatwią mu ubieranie, kiedy grupa wychodzi na spacer.
  4. Posiłki w przedszkolu są inne niż w domu, a dla wielu maluchów mogą być powodem dużego stresu. Nie powinno się zmuszać dziecka do zjadania kolejnego kawałka kotleta, dlatego warto wspomnieć o tym wychowawczyni. Rodzice nie powinni też drążyć tego tematu po powrocie do domu.
  5. Jeśli dziecko nie toleruje południowego leżakowania, a jest ono obowiązkowe w przedszkolu, warto pomyśleć o wcześniejszym odbieraniu pociechy, np. po obiedzie.

Podstawowym elementem okresu adaptacji dziecka jest życzliwe podejście rodziców. Nie wolno malucha karać za płacz, wyśmiewać go lub udowadniać, że nie ma powodów do smutku. Dla dziecka to duży stres i ma prawo go uzewnętrznić w postaci łez. Najlepszym lekarstwem jest wtedy przytulenie pociechy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz