Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu jest stresujący i dla dziecka, i dla rodziców. Dorośli obawiają się, jak poradzi sobie ich pociecha. Kilkuletnie szkraby z kolei nie chcą rozstać się z mamą czy tatą, bo do tej pory to właśnie z nimi spędzały większość dnia. Czują strach i nie chcą puścić ręki rodzica – a to wcale nie musi wyglądać w taki sposób.

Dlaczego dzieci boją się iść do przedszkola?

Strach dziecka wynika głównie z nieznajomości nowego miejsca. Dzieci boją się rzeczy, o których nic nie wiedzą. Tracą poczucie bezpieczeństwa, kiedy uświadamiają sobie, że za kilka dni czy tygodni będą musiały zostać w przedszkolu bez rodziców – najważniejszych osób w ich życiu. Nie wiedzą, czym tak naprawdę jest przedszkole i to jest głównym powodem ich stresu i obaw.

Jak pokonać strach pociechy?

Najlepszym sposobem na pokonanie lęku, jaki ogarnia dziecko w związku z przedszkolem, jest pokazanie mu tej placówki, zanim jeszcze zostanie jednym z przedszkolaków. Jeśli dziecko ma starsze rodzeństwo, powinniśmy wspólnie odbierać brata czy siostrę. Pokazać, że wychodzą z uśmiechem i chętnie wracają do przedszkola, aby pobawić się z rówieśnikami. Nawet, kiedy dziecko nie ma rodzeństwa w wieku przedszkolnym, można pójść do wybranej przez nas placówki i udowodnić maluchowi, że nie ma czego się bać. Powinniśmy też codziennie mówić naszemu kilkulatkowi, że kiedy już zacznie się rok szkolny, wrócimy po niego o ustalonej godzinie i wspólnie spędzimy czas. Chociaż maluchy niekoniecznie znają się na zegarku, to będą czuć się pewniej, ponieważ zapamiętają, że mama bądź tata je odbierze.

Co jeszcze zrobić, aby przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Zaznajomienie dziecka z przedszkolem nie jest jedynym, co możemy zrobić, aby przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu. Na długo zanim zechcemy je zapisać, a tak naprawdę zawsze, nawet kiedy nie planujemy posłania naszej pociechy do przedszkola, jest nauka samodzielności. Co to oznacza? Nie możemy we wszystkim wyręczać naszego syna czy córeczki. Chociaż jest naszym oczkiem w głowie, pozwólmy im na bezpieczny i szczęśliwy rozwój. Niech dziecko samo przygotowuje sobie kanapkę, nawet jeśli część składników miałaby wylądować na podłodze. Niech samo zawiązuje sobie buciki – to nic, że potrwa to dłużej. Powinno też starać się samodzielnie ubierać. Chwalmy naszą pociechę za każde nowe osiągnięcie, a nie będzie się bać podejmować nowych czynności w przedszkolu – komentuje nasz rozmówca z Centrum Edukacji "Familia". Im więcej damy samodzielności naszemu dziecku, tym szybciej i chętniej będzie chciało podjąć nowe wyzwania.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz