Artykuł sponsorowany

Jak przygotować działkę do budowy?

Jak przygotować działkę do budowy?
Posiadasz działkę i chcesz rozpocząć budowę wymarzonego domu jednorodzinnego? Zanim na Twojej posesji pojawią się maszyny budowlane, musisz odpowiednio ją przygotować! Najważniejsze jest oczyszczenie terenu z roślin, które uniemożliwiają prace budowlane. W jaki sposób wyciąć drzewa i krzewy? Czy konieczne jest wykoszenie działki przed kopaniem fundamentów?

Wycinka drzew – czy potrzebne pozwolenie?

Zdarza się, że na posesji rosną nie tylko krzewy i chwasty, ale również większe drzewa. Pamiętaj, że w przypadku niektórych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę. W przypadku większości gatunków drzew, pozwolenie na wycinkę trzeba uzyskać, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza 50 cm. W takiej sytuacji musisz napisać wniosek i złożyć go w swoim Urzędzie Gminy. Wniosek musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości oraz usytuowanie drzewa na działce. Następnie przydzielony zostanie urzędnik, który dokona oględzin oraz pomiarów. Jeśli Urząd Gminy w ciągu 14 dni nie wniesie sprzeciwu, drzewo można wyciąć. W przypadku niektórych drzew (obwód pnia dla danego gatunku jest określony w przepisach) wystarczy wyłącznie zgłoszenie wycinki.

Karczowanie krzaków i koszenie

Wycięcie pojedynczego dużego drzewa może być o wiele łatwiejsze niż karczowanie dużej ilości krzewów. Szczególnie tych mocno porozrastanych, które posiadają rozwinięty system korzeniowy. Jeśli chcesz uniknąć czasochłonnej i ciężkiej pracy – zleć przygotowanie działki profesjonalnej firmie ogrodniczej np. Paubob. Dzięki temu Twoja posesja zostanie przygotowana we właściwy sposób i w ekspresowym tempie. Samodzielne karczowanie może trwać wiele tygodni, w zależności od ilości drzew i krzewów porastających nieruchomość. Czy działkę trzeba wykosić? Jeśli porasta ją niewysoka trawa, można odpuścić sobie korzenie. Niestety, bardzo często na nieużytkowanych ziemiach rosną wyjątkowo wysokie i twarde chwasty, które wymagają koszenia przy pomocy kosy spalinowej wyposażonej w metalowe ostrze.

Co zrobić z pozostałym drewnem?

Pozostałe po wycince gałęzie można rozdrobnić przy pomocy rębaka, a materiał ten będzie doskonałym wzbogaceniem gleby. Podobnie ze skoszonymi resztkami roślin. Jeśli chodzi o grubsze gałęzie i pnie, możesz je sprzedać lub wykorzystać na użytek własny. W dzisiejszych czasach wiele osób skupuje drewno w Internecie, gdyż jest ono cennym materiałem opałowym. Popyt będzie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Cena drewna zależy przede wszystkim od jego rodzaju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz