Materiał Partnera

Jak przeprowadzić transport aut z zagranicy?

Jak przeprowadzić transport aut z zagranicy?
Transport aut z zagranicy może być kłopotliwy, a na pewno jest stresujący. Niestety nie zawsze mamy możliwość powrotu z zagranicznych zakupów autem. Często jest to uszkodzone auto, do którego musimy ściągnąć lawetę, jeśli chcemy w jakikolwiek sposób przetransportować pojazd do kraju bezpiecznie. Warto się do tego odpowiednio przygotować, żeby nie spotkały nas żadne niespodzianki po drodze.

Jak się przygotować?

W pierwszej kolejności warto przygotować dokumenty. W granicach unii europejskiej będą to list przewozowy CRM (franc. Convention relative au contrat de transport international de Marchandise par Route). Jest to podstawowy dokument, na podstawie którego przeprowadza się transport ładunków. W liście znajdują się takie informacje, jak dane nadawcy, przewoźnika, odbiorcy, terminu oraz miejsca dostawy, instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych itd. Jest on wydawany w trzech egzemplarzach, jednym dla nadawcy, drugim dla osoby przewożącej towar, i trzecim dla odbiorcy. Drugim dokumentem jest zlecenie. Jest to upoważnienie dla przewoźnika do odbioru pojazdu. W przypadku sprowadzania auta spoza unii europejskiej, potrzebne też będą wszelkiego rodzaju dokumenty celne. W przypadku nie posiadania takich, transport może nie zostać przepuszczony przez granicę. W powyższym przypadku ważne będą także dowód rejestracyjny pojazdu i faktura zakupu.

Jak wybrać firmę transportową?

Wybierając firmę transportową, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z wymiarami pojazdu i jego wagą. Będą to ważne informacje dla przewoźnika, który może nie mieć dostosowanej lawety do przewozu auta, które chcielibyśmy sprowadzić. Dla przykładu Bełchatowska firma Asko- Trans, świadczy usługi transportu i posiada lawety, których maksymalne obciążenie może wynosić dwie i pół tony. Firma specjalizuje się w transporcie aut, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Planując transport jakiegokolwiek pojazdu, niezależnie, czy z Polski, czy z zagranicy, warto skonsultować się z tego typu firmą. Jest to firma specjalizująca się w przewozie samochodów i z pewnością będzie mogła dobrze doradzić, jak się przygotować do sprowadzenia auta i jakie spisać dokumenty. Niezmiernie ważnym elementem, jaki należy dopilnować, jest ubezpieczenie. Nawiązując współpracę z firmą transportową, należy poprosić o przedstawienie odpowiedniej polisy, jaką firma posiada. To dzięki ubezpieczeniu możemy nie martwić się ewentualnymi szkodami, wyrządzonymi podczas transportu. Dobra polisa pokryje wszystkie koszty, związane z uszkodzeniem pojazdu.

Opracowanie:
Bełchatów, Okrzei 33B
tel. 48883966444
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz