Materiał Partnera

Jak przeprowadzić renowacje mebli drewnianych?

Jak przeprowadzić renowacje mebli drewnianych?

Renowacja to przede wszystkim nadawanie drugiego życia lub odświeżenie starych zniszczonych przedmiotów. Temu procesowi można poddawać np. elewacje budynków, antyki, ale głównie odnosi się do odnawiania mebli. Każdy z nas z pewnością posiada w piwnicy lub na strychu nieużywany fotel lub kanapę, które straciły dawny wygląd. W zależności od rodzaju mebli istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej metody i niezbędnych do tego środków. Jak przeprowadzić renowację mebli drewnianych?

Specyfika materiału

Drewno to ponadczasowy rodzaj materiału, jeden z najpopularniejszych wykorzystywanych do produkcji mebli. Zainteresowanie drewnianymi meblami wynika przede wszystkim z faktu, iż jest to naturalny surowiec. O ekologiczne rozwiązania w domu nie tylko pod względem wyposażenia wnętrz dba coraz większa część społeczeństwa. Spowodowane jest to zmianą stylu życia  i zdecydowany wzrost świadomości w temacie ochrony środowiska. Drewno nadaje klasycznego, eleganckiego charakteru aranżowanym pomieszczeniom. Dzięki jego uniwersalności wpasuje się w każdy styl, zarówno bardziej nowoczesny, industrialny jak i pałacowy stosowany w wytwornych restauracjach czy stylizowanych hotelach. Jak mówią specjaliści z firmy Antyki i Renowacja Mebli, drewniane meble cechują się trwałością i solidnym wykonaniem. Jednakże długie ich użytkowanie mimowolnie doprowadzić może do uszkodzeń. Wówczas konieczna jest renowacja i zastosowanie odpowiednich technik, zgodnie ze specyfiką drewnianych mebli.

Jak odnowić drewno?

Znalezione  na pchlim targu drewniane krzesła, odpowiadające obecnie obowiązującym trendom, stół, który zrobił dziadek czy  komoda mająca sentymentalną wartość dla rodziny, bo przechodziła z pokolenia na pokolenie to tylko niektóre z przedmiotów, które możemy poddać renowacji. By proces ten przyniósł oczekiwane efekty, a meble posłużyły jeszcze przez jakiś czas warto zlecić to zadanie specjalistom. Firma Antyki i Renowacja Mebli Jarosława Kosowskiego to grono specjalistów, którzy nadadzą drewnianym meblom drugie życie, wykonując szereg niezbędnych czynności. Pierwszy krok renowacji to zeszlifowanie zalegającej warstwy ochronnej, co znacznie ułatwi kolejne prace. W przypadku niewielkich powierzchni sprawdzi się ręczne usunięcie za pomocą papieru ściernego. Zadanie ułatwi jednak szlifierka. Następnie należy wygładzić i oczyścić powierzchnię. W razie wystąpienia jakichkolwiek ubytków konieczne będzie zastosowanie szpachli do drewna. Nakłada się ją w konkretnie miejsce, a po wyschnięciu delikatnie szlifuje. Kolejny etap to decyzja o ostatecznym wykończeniu odnawianego mebla – czy ma to być farba w pełni kryjąca czy może tylko lakier lub lakierobejca, które podkreślą naturalną strukturę drewna. Tego typu substancje skutecznie zabezpieczają przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych, tworząc ochronną powłokę. Dodatkowo, użyte oleje wnikają w drewno wzmacniając je. 

Opracowanie:
Warszawa, al. Komandosów 29
tel. 783 991 321
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz