Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Wielu osobom zdarza się czasem wyrzucić jedzenie. Zepsute owoce, mięso czy nabiał nie nadają się przecież do spożycia. Zastanawiasz się, jak ograniczyć marnowanie żywności? Kluczem jest właściwe przechowywanie, dzięki temu żywność na dłużej zachowa swoje właściwości, a także aromat i smak. Poznaj sekret, jak przechowywać takie jak produkty jak truskawki, jajka, czosnek, miód czy awokado.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak przechowywać pieczywo?

Prawdziwy chleb na zakwasie zachowa świeżość dłużej, jednak dziś pieczywo jest często sprzedawane w foliowej torebce. Po przyjściu do domu pozbądź się folii i przełóż chleb lub bułki do lnianego worka albo chlebaka. Najlepszy będzie chlebak wykonany z drewna. Pieczywo powinno być przechowywane w ciemnym miejscu bez dostępu do wilgoci. Jeśli kupisz zbyt dużo chleba, możesz go zamrozić lub zrobić bułkę tartą.

Jak przechowywać ryż, makaron, kaszę?

Produkty sypkie takie jak ryż, kasza, makaron, ale także mąka, sól czy cukier przesyp do szczelnych pudełek. Najlepsze będą szklane słoiki lub ewentualnie plastikowe pojemniki. Najlepiej zaopatrz się w pojemniki hermetyczne ze specjalnymi pokrywami, które pozwalają na szczelne zamknięcie i dozowanie produktu według potrzeby. Sypkie produkty mogą być przechowywane do 4 miesięcy. Przed przesypaniem do pojemników koniecznie sprawdź, czy wszystko z nimi w porządku. Niestety czasami mogą zdarzyć się w nich nieproszeni goście.

Jak przechowywać warzywa i owoce?

Błędem jest wkładanie wszystkich warzyw i owoców do lodówki. Taką gafę wiele osób popełnia w przypadku pomidorów i ogórków – najlepiej przechowywać je w zaciemnionym miejscu poza lodówką. W niskich temperaturach możesz trzymać marchewkę, seler i pietruszkę, ale niezbyt długo.

Jak przechowywać czosnek? Umieść go w koszyku lub zapleć w warkocz i wyeksponuj. Pleciony kosz to także dobre miejsce dla cebuli.

Co zrobić z owocami? Jak przechowywać truskawki? W lodówce. Włóż tam również delikatne owoce sezonowe takie jak jagody, poziomki czy winogrona, jednak nie dłużej niż na 2 dni.

Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku owoców egzotycznych? Jak przechowywać banany? Mnóstwo osób chowa je do lodówki, tymczasem ananasy, mango czy banany swoją świeżość zachowają w suchych i ciepłych miejscach. To samo tyczy się owoców cytrusowych, które najlepiej przechowują się w temperaturze pokojowej.

Nie wiesz, jak przechowywać awokado? Niedojrzałe trzymaj w lodówce, wtedy wytrzyma dłużej. Jeśli chcesz, by szybciej stało się miękkie, pozostaw je w temperaturze pokojowej. Rozkrojony owoc trzymaj w lodówce, koniecznie z pozostawioną pestką.

Jak przechowywać mięso i wędliny?

Wędliny powinny być trzymane w niskich temperaturach. Nigdy nie wkładaj jednak wędliny do worków foliowych czy folii aluminiowej. Najlepsze będą pojemniki próżniowe lub owinięcie w papier śniadaniowy. Surowe mięso włóż do pojemników na żywność i przechowuj w lodówce. Możesz je również zamrozić.

Jak przechowywać ryby?

Ryby czy owoce morza koniecznie włóż do lodówki i spożyj jak najszybciej. Tego typu produkty nie powinny być trzymane dłużej niż 48 godzin. Umieść je tak, by były z dala od nabiału, w przeciwnym razie sery nabiorą nieprzyjemnego aromatu.

Jak przechowywać jajka?

Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać jajka. Zaleca się trzymać je w lodówce, a najlepsze miejsce to półka na drzwiach. Przechowuj koniecznie niemyte, wtedy postoją nawet do 3 tygodni (skorupki są pokryte naturalną warstwą ochroną). Myj jajka dopiero przed użyciem. Jeśli masz wątpliwości, czy jajko jest świeże, możesz wykonać prosty test – zanurz je w wodzie. Jeśli opadnie, jest w porządku. Jeśli wypłynie, nie nadaje się do spożycia.

Jak przechowywać miód?

Pamiętaj, że prawdziwy miód zawsze ulega krystalizacji. Dopiero nalot czy pleśń są oznaką zepsucia. By jak najdłużej zachował swoje właściwości, słoik z miodem koniecznie przechowuj w ciemnym miejscu z dala od źródła ciepła. 

Aby zawsze mieć pewność, że wiesz, co jesz, sprawdź, jak czytać etykiety produktów spożywczych.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz