Artykuł sponsorowany

Jak przebiega zabieg prostowania zębów?

Jak przebiega zabieg prostowania zębów?

Wada zgryzu to dosyć powszechna przypadłość dotykająca znaczną część polskiego społeczeństwa. Z reguły problem ten jest uwarunkowany genetycznie. Zwykle leczenie ortodontyczne wady zgryzu trwa dosyć długo i zawiera w sobie retencję oraz utrwalenie efektów. Korygowanie wad zgryzu przywraca właściwe funkcje szczęki, do których należy przegryzanie, rozdrabnianie pokarmu czy poprawna wymowa. Na czym polega i jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne wady zgryzu

Leczenie ortodontyczne wykonuje się w przypadku nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej. Powszechnie uznaje się co najmniej kilkanaście wad zgryzu, które podlegają pod leczenie ortodontyczne. Zabieg ten dostępny jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Warto zaznaczyć, że leczenie wady zgryzu u starszych osób trwa znacznie dłużej i jest to proces nieco bardziej skomplikowany.

Najczęściej do gabinetów ortodontycznych trafiają młode osoby, które skierowane zostały przez pediatrów, laryngologów czy stomatologów. Aby mogło dojść do leczenia wady zgryzu, jama ustna musi znajdować się w tzw. sanacji. Oznacza to, że wszystkie zęby muszą być wyleczone, a pacjent nie może przechodzić w tym czasie żadnego zapalenia dziąseł czy przyzębia.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia ortodontycznego jest założenie aparatu na zęby. Można podzielić je na aparaty stałe oraz ruchome. Pierwsza metoda oznacza noszenie aparatu stale na powierzchni zębów. Aparaty ruchome zaś zakładane i zdejmowane są samodzielnie przez pacjenta. Jak podkreśla specjalista z gabinetu ortodontycznego Vitamed 2, każdy z nich dostosowany jest do konkretnej wady zgryzu.

Etapy leczenia wady zgryzu

Pierwszym krokiem do uzyskania pięknego uśmiechu jest konsultacja ortodontyczna. Pacjent bardzo często sam decyduje się na wizytę u ortodonty. Specjalista przeprowadza wówczas wywiad lekarski, aby móc poznać przyczynę wady zgryzu i zastosować odpowiednie leczenie. Standardowym elementem konsultacji jest badanie jamy ustnej oraz dokładne obejrzenie twarzy pacjenta z przodu i z profilu. Kolejnymi etapami jest przedstawienie planu leczenia i w końcu założenie aparatu ortodontycznego. Etap ten bardzo często poprzedzony jest tzw. separacją, która polega na wprowadzeniu gumek pomiędzy zęby boczne. Wizyty kontrolne u ortodonty uzależnione są od etapu leczenia. Zwykle odbywają się co 4, 6 lub 8 tygodni. Czas noszenia aparatu związany jest z wiekiem pacjenta oraz stopniem zaawansowania wady zgryzu. Zdjęcie aparatu niekiedy może przeciągnąć się nawet do 3 lat. Ostatnim etapem jest retencja, jednak dotyczy ona tylko pacjentów, którzy nosili aparaty stałe.

Opracowanie:
Szczecin, Ledóchowskiego 16 lok. U3A
tel. 579 815 255
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz