Materiał Partnera

Jak przebiega uroczystość pogrzebowa połączona z kremacją zwłok?

Jak przebiega uroczystość pogrzebowa połączona z kremacją zwłok?

Kremacja zwłok osoby zmarłej to sposób pochówku, który znany jest już od tysięcy lat w wielu religiach na całym świecie. Taka forma pogrzebu była stosowana przez naszych przodków, ale później zastąpił ją klasyczny pochówek w trumnach. Niemniej jednak już od kilku lat ponownie można zauważyć wzrost statystyk, jeśli chodzi o wybór kremacji, jako metody pochówku. W artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z procesem oraz jego etapy.

Przygotowania przed kremacją

Jeszcze zanim dojdzie do kremacji zwłok, konieczne jest dopełnienie wymaganych formalności. Należy dostarczyć pisemną zgodę na wykonanie kremacji podpisaną przez zmarłego lub najbliższą rodzinę, a także akt zgonu. Następnie zakłady świadczące usługi kremacji, takie jak Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Michała Stegienko ustalają datę oraz godzinę spalenia zwłok dogodną dla najbliższych zmarłego. Ostatnią istotną kwestią jest wybranie rodzaju trumny, w której zostaną skremowane zwłoki. Może to być trumna drewniana, ale musi być nielakierowana i pozbawiona wszelkich elementów metalowych lub tzw. trumna ekologiczna wykonana ze specjalnej tektury.

Przebieg procesu kremacji

Bliscy zmarłego przed rozpoczęciem kremacji mają możliwość ostatniego pożegnania, a później, jeśli tego pragną, mogą obserwować wprowadzenie trumny do pieca ze specjalnego pokoju. Piec kremacyjny, zazwyczaj zasilany gazem lub olejem opałowym, aby móc umieścić w nim trumnę z ciałem, musi osiągnąć temperaturę ok. 900°C, która później, podczas kremacji przekracza nawet 1000°C. Czas trwania takiej kremacji przeważnie wynosi od 1 do 3 godzin, a zależy m.in. od rodzaju i rozmiaru trumny oraz wielkości ciała. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany przez komputer, który utrzymuje odpowiednią temperaturę, jak również poziom emisji spalin. Po zakończeniu spopielania zwłok prochy są chłodzone, a następnie przesypywane do urządzenia rozdrabniającego je na jednolity pył. W takiej formie trafiają do specjalnego worka, który zapobiega ich rozsypaniu, są zamykane w urnie i wraz z kompletem dokumentów poświadczających kremacje oddawane rodzinie zmarłego.

Uroczystość pochówku

Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest to, że sama kremacja zwłok nie równa się dopełnieniu wszystkich wymogów związanych z pochówkiem osób zmarłych. Zgodnie z polskim prawem przechowywanie urn z prochami w miejscu innym niż do tego przeznaczone, czy też rozsypywanie prochów, jest zabronione oraz grozi karą grzywny. Tak więc, po spopieleniu zwłok konieczne jest przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej na cmentarzu i złożenie urny ze szczątkami w grobie lub kolumbarium.

Opracowanie:
Błonie, Poznańska 5F
tel. 880 855 997
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz