Materiał Partnera

Jak przebiega termoformowanie tworzyw sztucznych?

Jak przebiega termoformowanie tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są najczęściej bardzo lekkie i mają małą przewodność cieplną. Większość z nich jest dielektrykami, jednak po dokonaniu małych zmian, potrafią przewodzić prąd elektryczny. Obróbka tworzyw sztucznych polega na formowaniu różnych systemów, a każda z nich wymaga jednak skutecznego recyklingu tworzyw sztucznych. Przedstawiamy, jak przebiega termoformowanie tworzyw sztucznych.

Termoformowanie tworzyw sztucznych 

Termoformowanie próżniowe polega na równomiernym nagrzewaniu płyty lub folii z tworzywa sztucznego, zamocowanego w ramie napinającej. Podczas procesu pod wpływem naprężeń tworzywo odkształca się. Proces termoformowania tworzyw sztucznych znajduje swoje zastosowanie w produkcji opakowań dedykowanych czy elementów systemów wentylacyjno-grzewczych. Metoda ta pozwala na przygotowniaie całych produktów. Dlatego też często z jej pomocą wytwarza się obudowy urządzeń ogrodowych, gondole do wózków dziecięcych oraz elementy łózek szpitalnych. 

Zastosowanie termoformowania tworzyw sztucznych

W ramach termoformowania powstają naczynia jednorazowego użytku, a także opakowania na potrzeby różnych gałęzi przemysłu, takie jak elementy urządzeń szpitalnych. Jako, że proces ten jest stosunkowo łatwy do wdrożenia i zapewnia rentowność produkcji również w przypadku niewielkich serii, jest chętnie wybierany przez klientów potrzebujących tak specjalistycznych rozwiązań. Należy do nich produkcja kopuł PC, które są wykorzystywane w budownictwie. Najpopularniejsze to kopuły PC do okien i kopuły PC do dachów. Termoformowanie stosuje się również w przypadku formowania skomplikowanych form przestrzennych, wykorzystując przy tym podatne płyty ABS, PMMA i HIPS, jak informuje kierownik produkcji z firmy Geo Globe Polska sp. z o.o. s.k.

Szerokie zastosowanie w przemyśle i recykling produkcji


Termoformowanie tworzyw sztucznych pozwala również na produkcję geosiatki komórkowej. Umożliwia rozwiązanie problemu słabej nośności gruntu rodzimego. Przyczynia się również do utrzymania stabilności gruntu na skarpach i zboczach. Geosiatka jest wykonana z zespołu taśm z polietylenu o dużej gęstości, dwustronnie modelowanych, połączonych seriami głębokich, ultradźwiękowych zgrzein punktowych, rozmieszczonych pasmowo. Nie bez znaczenia jest również proces recyklingu w procesie produkcji. Termoformowanie to doskonały sposób na recykling tworzyw sztucznych.

Opracowanie:
Mikołów, Dzieńdziela 30
tel. 32 226 07 96
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz