Artykuł sponsorowany

Jak przebiega rozprawa rozwodowa i jaką rolę w jej trakcie pełni adwokat?

Jak przebiega rozprawa rozwodowa i jaką rolę w jej trakcie pełni adwokat?

Liczba rozwodów w Polsce sięga rocznie około 65 tysięcy, z czego aż około 26% stanowią rozwody z orzeczeniem o winie. To właśnie przy tego rodzaju powództwach szczególnie ważna jest rola adwokata, który precyzyjnie ustali wraz z klientem kilka wersji scenariusza przebiegu rozprawy rozwodowej. Odpowiednia argumentacja i rzetelnie skompletowana dokumentacja są w przypadku rozwodów z orzekaniem o winie kluczem do pomyślnego dla nas zakończenia sprawy rozwodowej.

Konsekwencje prawne rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka

Przed złożeniem pozwu o rozwód należy dokładnie przemyśleć, czy będzie to wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie małżonka, czy też bez takiego orzecznictwa. Podobną decyzję musi podjąć osoba pozwana, która w odpowiedzi na pozew ma prawo przypisać wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego swojemu małżonkowi. Orzeczenie o winie małżonka ma bardzo złożone skutki prawne, z których najważniejszym jest brak możliwości ubiegania się o alimenty od współmałżonka w momencie niedostatku finansowego. Z kolei w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji materialnej osoba niewinna rozpadu pożycia małżeńskiego może zażądać od osoby winnej odpowiednich alimentów. To między innymi dlatego adwokaci muszą dokładnie zapoznać się ze sprawą, by móc w odpowiedni sposób przeprowadzić linię obrony bądź oskarżenia.

Sporządzenie pozwu rozwodowego w kancelarii adwokackiej

Z usług kancelarii adwokackich winno korzystać się już na etapie sporządzania pozwu o rozwód. Wiedza adwokata pozwala na przygotowanie dokumentu o właściwej treści i formie – przed samym jego złożeniem adwokat zacznie przygotowywać wraz z klientem odpowiednią linię oskarżenia. Ważne jest to, aby być w pełni świadomym tego, czego oczekuje się od orzeczenia rozwodowego, poza oczywistą chęcią formalnego zakończenia pożycia małżeńskiego. Pamiętaj, że strona pozwana, również musi sporządzić odpowiednie pismo, które stanowi odpowiedź na pozew. Polskie prawo umożliwia domaganie się w ramach pozwu następujących kwestii:

  • orzeczenia o wyłącznej winie małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego,
  • orzeczenia bez orzekania o winie,
  • orzeczenia o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe,
  • orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków,
  • orzeczenia o podziale majątku wspólnego w przypadku, jeśli jego przeprowadzenie nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu – podział majątku najlepiej przeprowadzić w kancelarii adwokackiej na drodze mediacji, co znacznie skróci odrębne postępowanie sądowe związane z rozwodem,
  • pozwu rozwodowego z orzekaniem o winie małżonka z zasądzeniem alimentów na rzecz małżonka niewinnego za rozkład pożycia małżeńskiego,
  • pozwu rozwodowego z orzekaniem o winie małżonka z zasądzeniem alimentów na dzieci.

Zaufanie do adwokata – podstawa pomyślnego przebiegu rozprawy rozwodowej

Adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. Musi on także bardzo pilnować przestrzegania etyki zawodowej – wykonuje w końcu zawód zaufania publicznego. Wszystko po to, by relacja adwokata z klientem mogła opierać się na zaufaniu. Pozwala to nie tylko na przygotowanie odpowiedniej linii oskarżenia lub obrony, ale także umożliwia w sposób mniej obciążający przejście przez całe postępowanie sądowe. Warto zatem skorzystać z usług adwokackich zaufanych kancelarii, takich jak Kancelaria Adwokacka Grzegorza Buby, gdzie oprócz pozwów rozwodowych można uzyskać pomoc w szerokim zakresie spraw prawa karnego, gospodarczego, rodzinnego i opiekuńczego.

Materiał dowodowy oraz odpowiednia argumentacja

Kodeks cywilny nie zawiera enumeratywnych punktów związanych z rozwodem z orzekaniem o winie jednego z małżonków. To między innymi dzięki temu kancelarie adwokackie mogą swobodnie działać i szukać odpowiednich argumentów w sprawach z orzekaniem o winie. Oczywiście najczęstszą przyczyną rozwodu z winy współmałżonka jest nadużywanie alkoholu lub innych używek, zdrada, niezgodność charakterów, naganny stosunek do członków rodziny, brak inicjacji współżycia seksualnego czy też przemoc domowa. W tej ostatniej sytuacji sprawa nie zakończy się na orzeczeniu rozwodu, dlatego wszelkie mijanie się z prawdą może znacznie zaszkodzić osobie, która przygotowała nieprawdziwą linię obrony. Materiał dowodowy musi być bowiem zebrany bardzo rzetelnie i odpowiednio przedstawiony przez adwokata. Sąd w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie musi przeprowadzić wnikliwe postępowanie dowodowe, na które składają się: przesłuchania stron (linia obrony powinna być spójna i wcześniej precyzyjnie ustalona z adwokatem), przesłuchanie świadków posiadających istotną wiedzę dotyczącą sprawy (znajomych, bliskich i dalszych członków rodziny), dokumenty prywatne (np. zaświadczenie lekarskie), dokumenty urzędowe, a także opinie biegłych specjalistów, wywiady środowiskowe czy inne środki dowodowe. Najlepsi adwokaci podczas rozpraw z orzekaniem o winie wykorzystują nagrania filmowe, fotografie, e-maile, rozmowy SMS-owe – wszystkie dowody muszą być jednak przedstawione zgodnie z prawem (w przypadku uzyskania ich bez zgody posiadacza, nie można ich użyć jako materiału dowodowego).

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz