Artykuł sponsorowany

Jak przebiega recykling stali oraz metali kolorowych?

Jak przebiega recykling stali oraz metali kolorowych?

Jedną z wielu rzeczy, które możemy zrobić dla dobra planety, na której żyjemy, jest oddawanie metalowych odpadów do skupu. Dzięki temu trafią one do recyklingu, a my możemy zarobić pieniądze. Stal i aluminium to obok szkła oraz papieru najczęściej odzyskiwane surowce – łatwo poddają się obróbce i mogą być wykorzystywane wielokrotnie, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Recykling stali

Stop żelaza z węglem, potocznie określany jako stal, jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu – od ogromnych konstrukcji, pokryć dachowych i elewacyjnych, przez karoserie samochodowe, do rur i elementów mebli. To także surowiec podatny na recykling. Nie traci swoich właściwości w procesie odzyskiwania, zatem warto dbać o to, by stalowe odpady, które gromadzą nam się w domu, były oddawane do skupu prowadzonego przez firmę Złomtrans.

Przed oddaniem stali do skupu musimy pamiętać o właściwym jej przygotowaniu – należy oczyścić ją z pozostałości zawartości oraz elementów wykonanych z innych materiałów, takich jak szkło lub plastik. Złom stalowy nie może też być łączony z odpadami aluminiowymi. Do odzysku nie będą wykorzystane pojemniki po farbach, olejach oraz różnego rodzaju środkach chemicznych.

Stal może być poddana recyklingowi przez spalanie oraz magnetyczną segregację i przetworzenie odpadów wraz z procesem odcynowania. Tę pierwszą metodą stosuje się w przypadku niesegregowanych odpadów. Odzyskuje się ją magnetycznie z popiołów, a następnie wysyła do hut, gdzie zostaje ponownie przetopiona. Drugi sposób umożliwia wykorzystanie nie tylko stali, ale również cyny i aluminium.

Metale kolorowe

Nazwą tą określa się grupę metali nieżelaznych oraz ich stopów. Metale kolorowe są powszechnie poddawane recyklingowi – wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia do różnych celów. Od lat dużą popularnością cieszy się skup puszek aluminiowych. To szybki łatwy sposób, który pozwala nam pozbyć się odpadów w sposób, który nie zanieczyszcza środowiska, a raczej przynosi mu korzyści.

Recykling aluminium przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest obróbka mechaniczna polegająca na rozdrobnieniu materiału na kawałki i przesianiu ich przez sito, co pozwala usunąć zanieczyszczenia takie jak piasek. Następnie termicznie usuwa się farby i lakiery pokrywające aluminium. Trzecim korkiem jest topienie, po czym wykonuje się rafinację oraz filtrację, czyli oczyszczenie aluminium z niemetalicznych zanieczyszczeń. Ostatnim etapem jest odlewanie.

Równie często spotkać możemy skup miedzi, której najwięcej dostarcza przemysł budowlany. Miedź w dużych ilościach znaleźć możemy w kablach, a tych nieużywanych mamy w domu niekiedy bardzo dużo. Metal ten odzyskiwany jest poprzez przetopienie w piecu oraz redukcję. W przypadku złomu zanieczyszczonego konieczna jest również rafinacja elektrolityczna. Wszystkie surowce wtórne cechuje to, że nawet przy wielokrotnym odzyskiwaniu, nie tracą one swoich właściwości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz