Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces produkcji betonu?

Jak przebiega proces produkcji betonu?

Beton jest jednym z podstawowych materiałów, których nie może zabraknąć na żadnym placu budowy. W jego skład wchodzą: cementowe spoiwo, wypełniacz w postaci kruszywa oraz woda. Uzyskaniu odpowiednich parametrów technicznych służą natomiast dodatkowe domieszki. Wykorzystywany jest między innymi w budownictwie murowanym. W artykule przybliżamy przebieg jego produkcji.

Zastosowanie betonu w budownictwie

Na rynku materiałów budowlanych znajdziemy różne rodzaje betonu wykorzystywane do rozmaitych prac budowlanych. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest na przykład beton towarowy, który na plac budowy dociera w gotowym stanie. Przygotowywany jest w fabryce i transportowany specjalnymi pojazdami. Brak konieczności tworzenia mieszaniny na miejscu znacząco skraca czas trwania robót. Powszechnie stosowane są też rozmaite prefabrykaty betonowe, na przykład bloczki betonowe. Mogą one służyć do tworzenia ław fundamentowych, ogrodzeń, ścian piwnicznych oraz wielu innych. Beton architektoniczny natomiast ma charakter dekoracyjny i stosowany jest do pokrycia elewacji zewnętrznych czy ścian we wnętrzu budynków. Beton podzielić możemy ze względu na rodzaj kruszywa użytego do jego produkcji. Tu popularnym rozwiązaniem jest beton żwirowy.

Budownictwo murowane to nie jedyne przeznaczenie wyrobów betonowych. Produkowane są one również na potrzeby budownictwa drogowego i mostowego. Do produkcji takiego budulca wykorzystywane są:

  • cement CEM 42,5N;
  • kruszywo bazaltowe o frakcji 2-8 mm;
  • kruszywo bazaltowe o frakcji 8-16 mm;
  • piasek 0-2 mm;
  • plastyfikator;
  • napowietrzacz.

Skład mieszanki jest inny w zależności do tego, do jakich zadań przeznaczony jest beton. W przypadku, gdy potrzebny beton nie jest ujęty w wykazie receptur producenta, możliwe jest stworzenie nowej receptury.

Etapy produkcji betonu

Produkcja betonu obejmuje kilka etapów. Pierwszym są badania wstępne betonu, które musi przejść nowa receptura. Dopiero na podstawie ich wyników może zostać rozpoczęty wyrób stworzonej mieszanki. Kryterium akceptacji jest średnia wytrzymałość z wyników badania po 28 dniach dojrzewania w zgodnych z normą warunkach próbek otrzymanych z trzech zarobów – jeśli przekracza wytrzymałość charakterystyczną o co najmniej 6 MPa, może zostać wdrożona produkcja receptury. Badania wstępne, jak podaje na swojej stronie Trans-Lis-Bet Betoniarnia Mokrzyska, przeprowadzane są również w przypadku nowego składu betonu, zaprowadzenia zmian w składnikach mieszanki lub zmian w wymaganiach.

Właściwy proces powstawania betonu rozpoczyna się od dozowania składników. Cement, kruszywa, woda oraz domieszki dozowane są wagowo przez system sterowniczy węzła betoniarskiego. Rzeczywiste ilości poszczególnych składników znajdują się w pamięci komputera oraz na dokumentujących cały proces wydrukach.  Następnie składniki są łączone w mieszarce aż do uzyskania jednolitej mieszanki betonowej, a czas mieszania ustalony jest w systemie sterującym. Pamiętać należy, że po usunięciu z mieszarki niemożliwa jest zmiana składu betonu. Tak przygotowana mieszanka transportowana jest zazwyczaj betoniarką samochodową, ale w zależności od konsystencji i technologii wbudowywania możliwe jest użycie pojazdów skrzyniowych samowyładowczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz