Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces peklowania mięsa?

Jak przebiega proces peklowania mięsa?

Dobrze przygotowane, aromatyczne mięso o intensywnym smaku jest prawdziwą gratką dla amatorów dobrego jedzenia. Aby móc cieszyć się jego wyjątkowymi walorami smakowymi jeszcze dłużej, można poddać je procesowi peklowania. Dzięki temu mięso będzie przez wiele dni zdatne do spożycia oraz skorzysta na tym również jego aromat. Jak wygląda proces peklowania? Czego się używa do jego przeprowadzenia?

Jakie składniki są potrzebne do peklowania mięsa?

Peklowanie to proces, który zapewnia, że mięso na dłużej pozostaje świeże, a także jest wzbogacane o wyraziste walory smakowe. Można do jego przeprowadzenia używać produktów spożywczych, a także gotowych mieszanek stworzonych z myślą o tym sposobie przygotowywania mięsa. Składnikami, które występują w tego typu mieszankach, są:

  • sól – do peklowania mięsa można stosować zarówno sól warzoną, jak i kamienną. Ważne jedynie, aby były ona czysta, co przejawia się jej białą barwą
  • saletra – mięso, które zostałoby zapeklowane przy użyciu samej soli, zyskałoby szary odcień. Aby tego uniknąć, stosuje się właśnie saletrę. Występuje pod postacią azotanu potasowego, sodowego, amonowego lub wapniowego
  • azotyn sodu – ma właściwości konserwujące
  • zioła, cukier – ich zadaniem jest wzbogacenie smaku peklowanego mięsa.

Do procesu tego wykorzystuje się też wodę. Z niej i z mieszanki peklującej tworzy się roztwór, który następnie jest używany podczas peklowanie mięsa.

Mieszankę do peklowania można spróbować stworzyć samodzielnie. Jednak chcąc nadać mięsu doskonały smak i pożądany kolor, warto wykorzystać gotowe produkty. Mieszanki takie mają specjalnie opracowane proporcje składników, dzięki czemu mięso będzie miało odpowiednią barwę oraz zrównoważony aromat” – mówi specjalista ze sklepu Przetwórstwo domowe.

W jaki sposób pekluje się mięso?

Można wyróżnić dwie podstawowe metody peklowania mięs. Należą do nich:

  • peklowanie na sucho – peklując mięso na sucho, naciera się jego całość lub poszczególne kawałki specjalną mieszanką. Następnie umieszcza się je w naczyniu i co jakiś czas przewraca. Ma to zapewnić, że sól peklująca będzie znajdowała się raz na wierzchniej warstwie mięsa, a raz pod spodem
  • peklowanie na mokro – peklowanie na mokro odbywa się przy użyciu roztworu wody oraz odpowiedniej mieszanki. Mięso można nastrzykiwać takim roztworem albo zalać je, umieściwszy je wcześniej w naczyniu. Można także połączyć te dwie techniki. Jednym ze sposobów peklowania na mokro jest peklowanie dotętnicze, które polega na wprowadzaniu roztworu bezpośrednio do naczyń krwionośnych zwierząt po ich wykrwawieniu.

Czas peklowania mięsa zależy od jego rodzaju. Zwykle proces ten trwa od kilku do kilkunastu dni. Bardzo ważne jest jednak, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta mieszanek peklujących.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz