Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces nadawania polskiego obywatelstwa cudzoziemcowi?

Jak przebiega proces nadawania polskiego obywatelstwa cudzoziemcowi?

W dzisiejszych czasach na całym świecie obserwujemy migracje ludności, które głównie spowodowane są poszukiwaniem lepszego życia, pracy, szkolnictwa dla dzieci. Czasami także to ucieczka przed panującą w rodzimym kraju sytuacją polityczną czy reżimem ze strony władzy. Z roku na rok rośnie również liczba osób uzyskujących polskie obywatelstwo, ze względu na kwestie rodzinne, czyli małżeństwo, posiadanie dzieci czy długi czas zamieszkiwania na terenie Polski. Jak przebiega ten proces? Jakie dokumenty i komu trzeba przedstawić?

Moc prezydenta

Nieustająca globalizacja oraz dążenie do zacierania się granic pomiędzy państwami prowadzą do regularnych migracji ludności. Głównym powodem, dla którego tak się dzieje jest chęć poprawy swojej sytuacji bytowej, czyli lepsze zarobki i warunki życia. Stały pobyt w naszym kraju, korzystanie ze wszystkich praw, ale również wypełnianie obowiązków wiąże się z koniecznością uzyskania polskiego obywatelstwa. Jak wynika z opinii specjalistów z Danfil, kancelarii obsługującej cudzoziemców, coraz większa grupa składa wniosek o nadanie obywatelstwa przez Prezydenta RP. To jedna z konstytucyjnych prerogatyw, czyli szczególnych uprawnień głowy państwa, ze względu na pełnioną funkcję, podobnie jak prawo łaski, niewymagające kontrasygnaty rządowej. Prezydent w swojej decyzji nie jest ograniczony żadnymi warunkami, co sprawia, że może nadać obywatelstwo polskie osobie wnioskującej, nawet jeśli nie spełnia ona określonych w ustawie wymogów, np. nie wykazuje się odpowiednią znajomością języka lub liczba lat jego nieprzerwanego pobytu w Polsce jest nie wystarczająca. Konieczne jest jednak wyrażenie przyczyny wnioskowania, czyli swoich silnych więzi z krajem. Postanowienia w sprawie nadania obywatelstwa jest ostateczne, nie wymaga uzasadnienia, nie podlega też odwołaniu ani nie może też być powodem złożenia skargi, gdyż w przypadku tych spraw nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Dlatego proces ten może trwać znacznie dłużej, aniżeli kiedy cudzoziemiec zostaje uznany za polskiego obywatela. Obecnie procedura rozpatrywania ciągnie się około roku.

Co należy zrobić?

Nadawanie obywatelstwa przez prezydenta to jedno z możliwych rozwiązań prowadzących do stania się pełnoprawnym Polakiem. W tym celu osoby ubiegające się o polski paszport, które zamieszkują na terenie naszego kraju wnoszą stosowny wniosek poprzez właściwego wojewodę, np. mieszkając w Bydgoszczy, tym organem będzie Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a w Warszawie Wojewoda Mazowiecki, lub poprzez konsulat, jeśli cudzoziemiec przebywa za granicą. Może to zrobić osobiście bądź korespondencyjnie z urzędowo poświadczonym podpisem. Składane dokumenty w języku obcym należy przedłożyć z polskim tłumaczeniem, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Co więcej, w momencie składania wniosku ważność karty pobytu lub dokumentu podróżny nie może być krótsza niż 6 miesięcy i nie może stracić ważności przez cały okres trwania procesu rozpatrywania. Jak wiadomo, dla obcokrajowców załatwienie wszystkich formalności może być bardzo trudne, ze względu na barierę komunikacyjną wynikająca z nieznajomości języka. Jednakże miejsca takie jak Danfil i pracujący tam fachowcy pomogą uporać się ze zgromadzeniem niezbędnych dokumentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz