Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Kremacja jest coraz częściej praktykowaną metodą pochówku również w Polsce. Spopielenie zwłok jest zgodne z prawem świeckim i kanonicznym, toteż wiele osób deklaruje chęć takiego pogrzebu jeszcze za życia. W sytuacji, gdy osoba zmarła nie podjęła takiej decyzji przed śmiercią, wyboru dokonuje najbliższa rodzina. Na czym dokładnie polega proces kremacji i czy nie utrudnia ona pożegnania zmarłego?

Kremacja zasadniczo różni się od tradycyjnego pochówku. Podczas ceremonii ostatniego pożegnania w grobie nie składa się trumny z ciałem, ale urnę z prochami osoby zmarłej. Dla wielu osób spopielanie zwłok wciąż jest bardzo trudnym tematem, na co duży wpływ mają często nieprawdziwe wyobrażenia na jej temat oraz mylne skojarzenie z ogniem. Sprawdźmy, jak dokładnie przebiega proces kremacji.

Przebieg kremacji

Spopielenie zwłok odbywa się w krematorium zakładu pogrzebowego i poprzedzone jest odpowiednimi przygotowaniami. Ciało jest ubierane jak do tradycyjnego pochówku bądź owijane w całun, w zależności od woli rodziny. Jeżeli decydujemy się na własną odzież zmarłego, musimy dopilnować, by nie znajdowały się na niej metalowe elementy.

Również trumna do kremacji musi być pozbawiona okuć, zawiasów, uchwytów i innych części z metalu. Najczęściej takie trumny wykonuje się z całości z drewna lub bardzo grubego papieru, nie mogą też posiadać żadnych powłok lakierniczych ani być malowane farbami – wyjaśnia nasz rozmówca z domu pogrzebowego „Hades” w Lublinie.

Trumnę umieszcza się następnie w piecu krematoryjnym. W ciągu 2-3 godzin następuje spopielenie ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zwłoki nie są spalane w ogniu. W piecu krematoryjnym na trumnę oddziałuje gorące powietrze o temperaturze 800 - 1000oC. To właśnie ono prowadzi do całkowitego spopielenia ciała zmarłego.

Ostatnie pożegnanie po kremacji

W czasie kremacji bliscy zmarłego mogą oczekiwać w sali przedpogrzebowej przy krematorium. Kiedy kremacja dobiegnie końca, pracownik zakładu pogrzebowego umieszcza prochy w urnie, którą następnie przekazuje rodzinie. Teraz może rozpocząć się ceremonia pogrzebowa.

Sam pogrzeb może mieć przebieg analogiczny do tradycyjnego pochówku. Urnę z prochami zmarłego można umieścić w grobie ziemnym, murowanym bądź w kolumbarium. W zależności od wyznania osoby zmarłej można zorganizować mszę lub zupełnie świeckie pożegnanie, które poprowadzi odpowiedni urzędnik.

Co ważne, bliscy zmarłego są zobowiązani do zorganizowania pochówku urny. Zgodnie z polskim prawem prochów nie można rozsypywać ani przechowywać w domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz