Artykuł sponsorowany

Jak przebiega poprzeczne cięcie blachy?

Jak przebiega poprzeczne cięcie blachy?

W branży przemysłowej wykorzystuje się rozmaite metody obróbki materiałów. Specjalistyczne zakłady dość często oferują usługi cięcia blachy. Czynność tę można przeprowadzić na różne sposoby, a jednym z nich jest cięcie poprzeczne. W ten sposób tworzy się nowe formaty blach, które można dalej obrabiać. Sprawdź, jak przebiega poprzeczne cięcie blachy.

Poprzeczne cięcie blachy – jak wygląda ten proces?

Jedną z metod otrzymywania blachy w arkuszach o rozmaitych rozmiarach jest poprzeczne cięcie tego materiału. Produkty te następnie są skupowane przez różnego typu centra stalowe oraz firmy zajmujące się wytwarzaniem metalowych elementów. Do poprzecznego cięcia używa się nowoczesnych linii technologicznych wyposażonych w gilotynę. Dzięki nim możliwe jest wykonanie obróbki szybko i dokładnie, a dodatkowo bez materiału odpadowego. To oznacza, że podczas cięcia nie dochodzi do strat w materiale. Poprzecznemu cięciu poddaje się takie materiały jak:

  • blacha ocynkowana,
  • blacha nierdzewna,
  • blacha powlekana,
  • blacha aluminiowa,
  • blacha zimnowalcowa,
  • blacha alucynkowa,
  • blacha lakierowana,
  • blacha tytanowo-cynkowana.

Pierwszym etapem cięcia jest położenie blachy w odpowiednie miejsce i naciągnięcie jej do sekcji prowadzącej maszyny. Potem konieczne jest wprowadzenie właściwych parametrów związanych z procesem cięcia na komputerze sterującym. W kolejnym etapie materiał przycinany jest za pomocą gilotyny do płaskich arkuszy. Na sam koniec pociętą blachę przewozi się w miejsce jej składowania. W zależności od ustaleń z klientem arkusze blachy mogą być pakowane na stelażach lub paletach. Warto podkreślić, że urządzenie wykorzystywane do tego procesu można doposażyć w prostownicę do blach.

Jakie są inne metody cięcia blach?

Poprzeczne cięcie blach to niejedyny sposób na tworzenie arkuszy tego materiału. Zakład przemysłowy Interstal z Krakowa oferuje również wzdłużne cięcie blach, a także laserowe cięcie blach i profili metalowych. Dzięki cięciu wzdłużnemu można uzyskać arkusze i formatki o wymiarach niestandardowych. Podczas tego procesu wykorzystywane są urządzenia tnące charakteryzujące się wysoką wydajnością. Maszyny te pracują szybko i nie pozostawiają żadnych odpadów.

Z kolei laserowe cięcie blach w arkuszach to usługi wykonywane na indywidualne zamówienia klientów. Metoda ta opłaca się przy tworzeniu nietypowych zleceń, gdzie klientowi zależy na uzyskaniu rozmaitych kształtów arkuszy. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku wycinana powierzchnia może mieć maksymalne wymiary 1,5 m x 6 m. Cięcie laserowe sprawdzi się np. podczas obróbki blach stalowych i konstrukcyjnych. Z tej technologii korzysta się zwykle do produkcji elementów do branży budowlanych, aczkolwiek z powodzeniem można ją stosować do wytwarzania elementów używanych np. w motoryzacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz