Artykuł sponsorowany

Jak przebiega montaż blachodachówki? Pokrycia dachowe Gie-Kor

Jak przebiega montaż blachodachówki? Pokrycia dachowe Gie-Kor

Dach to istotny element całego obiektu budowlanego. Wykonuje się go z rozmaitych materiałów, a jednym z najczęściej stosowanych jest blachodachówka. Jej ułożenie nie powinno sprawiać większych problemów firmie dekarskiej, aczkolwiek jeśli zależy nam na walorach estetycznych, należy pamiętać o kilku zasadach. Zobacz, co jest istotne podczas układania pokrycia dachowego z blachodachówki.

O czym pamiętać przed montażem blachodachówki?

Montaż pokrycia dachowego z blachodachówki wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Jeżeli połać dachu ma formę prostokąta, należy sprawdzić, czy przekątne mają taką samą długość. Gdy różnica będzie większa niż 3 cm, wówczas konieczne jest skorygowanie połaci. Kolejny ważny krok to sprawdzenie kąta nachylenia dachu. Dla blachodachówki powinien on wynosić 9 stopni, a jego spadek minimum 15%. Wtedy zyskamy pewność, że woda nie będzie zalegała na dachu.

Kolejny etap to wykonanie drewnianego rusztu, na którym zostaną ułożone arkusze blachy. Stworzenie rusztu oferuje m.in. firma dekarska Pokrycia dachowe Gie-Kor z Żarnowa w województwie łódzkim. Ruszt wykonuje się z łat nośnych i kontrłat. Przy wykonywaniu rusztu należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami, dzięki którym zapewnimy właściwy przepływ powietrza. Przerwa powietrzna zapobiega także kondensacji pary wodnej zimą i przy nagłych skokach temperatury. Z kolei latem, gdy panują wysokie temperatury, powierzchnia dachu nie nagrzewa się nadmiernie. Przed stworzeniem rusztu, należy upewnić się, że drewno jest suche i odpowiednio zaimpregnowane. Istotne jest też to, że do wykonania rusztu nie nadają się skrzywione listwy.

Układanie blachodachówki

Sam montaż blachodachówki rozpoczyna się od dolnego rogu, co wynika z umiejscowienia rowka kapilarnego i odwaniającego. Najpierw mocuje się haki rynnowe oraz pasy nadrynnowe, a potem rozkładamy arkusze blachy na łatach. Blachodachówkę kładzie się kolumnami i rzędami od okapu do kalenicy. Dość ważne jest to, aby pierwszy arkusz został prawidłowo położony, ponieważ od niego w dużej mierze zależy to, w jaki sposób zamontujemy pozostałe elementy. W związku z tym pierwsza blachodachówka powinna być ułożona pod kątem 90 stopni względem krawędzi dachu. W trakcie wykonywania tej czynności należy być uważnym, ponieważ wszelkie błędy, np. w określeniu kąta, spowodują, że pokrycia dachowe może być źle położone, a późniejsza modyfikacja nie jest możliwa.

Jeżeli jesteśmy pewni, że pierwszy arkusz blachodachówki został położony prawidłowo, możemy go przytwierdzić na stałe. Blachodachówkę mocuje się do łat za pomocą samowiercących wkrętów z gumową podkładką. Podkładka, która musi być odporna na działanie słońca oraz różnych temperatur, zawsze mocowana jest w dole przetłoczenia arkusza blachy. Na każdym metrze kwadratowym pokrycia powinno znaleźć się około 6 – 9 wkrętów. Wkręty zostały prawidłowo zamocowane, gdy gumowa uszczelka po dokręceniu będzie widoczna spod metalowej podkładki. Warto zapamiętać to, że w przypadku zbyt mocnego dokręcenia wkrętów, pokrycie dachowe z blachodachówki nie będzie mogło swobodnie pracować pod wpływem zmian temperatury, a to grozi deformacją blachy. Z kolei zbyt słabe dokręcenie wkrętów może spowodować porwanie arkuszy w przypadku silnego wiatru.

Pokrycia dachowe Gie-Kor - profesjonalne usługi dekarskie

Montaż blachodachówki wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zlecić go profesjonalistom. Dzięki temu mamy gwarancję, że prace zostaną wykonane prawidłowo i bezpiecznie, co zapewni nam długotrwałe użytkowanie dachu. Fachowcy dysponują także odpowiednim sprzętem oraz narzędziami, które ułatwią i przyspieszą proces montażu. Usługi dekarskie dla firm oraz klientów indywidualnych oferuje firma Gie-Kor, która specjalizuje się w budowie i remontach dachów płaskich oraz spadzistych, oferując montaż hydroizolacji, dociepleń oraz pokryć dachowych. Fachowcy korzystają jedynie z najlepszych materiałów, takich jak folie i papy termozgrzewalne. Dodatkowo, zajmują się również montażem elementów wykończeniowych, takich jak okna dachowe, wpusty dachowe oraz obróbki blacharskie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz