Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszych zębów. Choroba ta prowadzi bowiem do zaniku dziąseł, odsłonięcia korzenia, a w efekcie do rozchwiania i utraty zębów. Niestety często zapominamy, że dbałość o higienę jamy ustnej to znacznie więcej niż tylko czyste i wytrzymałe szkliwo zębów. Równie wiele uwagi należy poświęcić tkankom przyzębia.

Przyczyny oraz objawy paradontozy

Główne przyczyny występowania paradontozy to kamień nazębny i płytka bakteryjna. Te natomiast wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Krwawienie dziąseł  przy najmniejszym kontakcie ze szczoteczką to pierwszy objaw, jaki powinien nas niepokoić. Następnie pojawia się opuchlina oraz chroniczny ból wszystkich tkanek przyzębia. W kolejnym, zaawansowanym już etapie ból rozprzestrzenia się na zęby, a te zaczynają się ruszać. W tym momencie zazwyczaj decydujemy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Musimy mieć jednak świadomość, że skutki paradontozy nie kończą się na uzębieniu. Długo nieleczona prowadzi do zmian miażdżycowych, chorób serca, zaburzenia gospodarki wodnej, a nawet zapalenia płuc. U kobiet w ciąży może prowadzić do przedwczesnych porodów.

Niezwykle ważna jest zatem odpowiednio szybka reakcja na niepokojące zmiany w funkcjonowaniu naszego aparatu przyzębia, ale powinniśmy zadbać przede wszystkim o działania profilaktyczne. Do nich zaliczana jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym zabiegi profilaktyczne, czyli piaskowanie i skalling zębów. Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwala ponadto monitorować stan uzębienia i odpowiednio wcześnie wykryć zmiany chorobowe; nim te staną się poważnym problemem. Im dłużej bowiem czekamy z podjęciem leczenia, tym trudniejszy będzie to proces, a niekiedy też może to okazać się już niemożliwe.

Leczenie w gabinecie stomatologicznym

Paradontoza rozpoznana odpowiednio wcześnie może być leczona prostymi i nieinwazyjnymi metodami. Wystarczające może tu być usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, ale w przypadku choroby w zaawansowanym stadium konieczna okazać się może interwencja chirurga, który przeprowadza oczyszczanie, ale też wykonuje korekcję dziąsła i kości. Zabiegi periodontologiczne, bo o nich tu mowa, mają służyć wyeliminowaniu stanu zapalnego. Należy przy tym zaznaczyć, że odtworzenie aparatu przyzębia nie będzie możliwe, ponieważ niektóre niezbędne do tego substancje nasz organizm wytwarza wyłącznie w okresie płodowym. Konieczne jest zatem zastosowanie specjalistycznych preparatów, np. Emdogainu, który wykorzystuje między innymi klinika stomatologiczna Viscardi Stomatologia. Podczas zabiegu stomatolog nakłada środek na powierzchnię odsłoniętego zęba, a substancja czynna stymuluje procesy regeneracyjne będące powtórzeniem tych zachodzących na etapie embrionalnym rozwoju człowieka. Leczenie przy użyciu tej metody trwa rok, a skuteczność zależy od podporządkowania się pacjenta zaleceniom lekarskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz