Artykuł sponsorowany

Jak przebiega i co obejmuje okresowe szkolenie BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

Jak przebiega i co obejmuje okresowe szkolenie BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

Pracodawcy bez względu na to jaką ilość pracowników zatrudniają, w świetle obowiązujących przepisów muszą zadbać o zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jedną z ważniejszych grup są pracownicy wykonujących czynności na stanowiskach robotniczych, gdyż powinni być oni świadomi tego, jakie zagrożenia mogą pojawić się podczas wykonywania pracy i jak im zapobiegać, a także jakie działania trzeba podejmować w razie wystąpienia takiej sytuacji.

Czemu szkolenia BHP są szczególnie istotne dla pracowników na stanowiskach robotniczych?

Każdy pracodawca powinien dbać o to, aby miejsce pracy, które stwarza było bezpieczne. W świetle obowiązującego prawa, każdy pracownik na stanowisku robotniczym musi przechodzić regularne okresowe szkolenie BHP, które powinno być organizowane przez uprawnione firmy, jak np. Kns Partner. Dzięki korzystaniu z usług takiej firmy, można mieć pewność, że wykwalifikowani instruktorzy ugruntują oraz zaktualizują wiedzę, a także umiejętności posiadane przez pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezwykle ważnym elementem takiego kursu jest konieczność zaznajomienia pracowników z możliwymi zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać w miejscu pracy. Istotne jest, aby potrafić skutecznie im zapobiegać i właściwie zareagować w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej lub wypadku w miejscu pracy.

Świadomość pracowników jest ważna, gdyż dzięki niej można znacząco zminimalizować oddziaływania negatywnych czynników na pracowników, a tym samym zmniejszyć ilości  mogących pojawić się zagrożeń. Każde szkolenie okresowe BHP dla pracowników z branży robotniczej powinno być dostosowane indywidualnie do specyfiki pracy, gdyż inne zagrożenia mogą pojawić się w przypadku pracy na wysokościach, a inne podczas prac na hali produkcyjnej czy np. podczas spawania. To samo dotyczy organizacji pracy i stanowisk, użytkownych maszyn, narzędzi czy sprzętu. W związku z tym, warto stawiać na doświadczoną firmę, jak Kns Partner, która dostosuje zakres szkolenia do branży, aby było ono jak najbardziej przydatne dla pracowników wykonujących codziennie określone czynności.

Jak długo ważne jest szkolenie BHP dla stanowisk robotniczych?

Aby wiedza przekazywana podczas szkolenia była jak najlepiej przyswojona, to dobrym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie różnych sprzętów multimediach, dzięki którym można przedstawić pracownikom ciekawe slajdy, filmy oraz przeprowadzić kurs z aktywnym udziałem samych robotników, np. poprzez case study, gdzie omawia się różne wypadki, które wydarzyły się w miejscu pracy oraz ich konsekwencje. Niezwykle ważne jest również uświadomienie dotyczące możliwości podejmowania różnych działań profilaktycznych, które wpływają na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.

Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowisku robotniczych jest ważne przez 3 lata, jednakże w przypadku wykonywania przez pracownika prac o szczególnym zagrożeniu obowiązuje przez okres 12 miesięcy, co jest regulowane prawnie. Korzystając z usług profesjonalnej firmy Kns Partner z Wrocławia możesz mieć pewność, że wszelkie szkolenie zostaną przeprowadzone zgodne z obowiązującymi przepisami i zakończą się egzaminem w formie testu, poświadczającym zdobycie wiedzy oraz umiejętności z zakresu BHP przez pracowników. Ponadto, instruktorzy z tej firmy przeprowadzają szereg innych okresowych i wstępnych szkoleń BHP  dla różnych grup zawodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz