Artykuł sponsorowany

Jak przebiega badanie okulistyczne?

Jak przebiega badanie okulistyczne?

Badanie okulistyczne to jedno z najczęściej przeprowadzanych badań podstawowych, o którym nie wolno zapominać. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy zarówno nasza praca, jak i czas wolny w znacznej mierze wiąże się z patrzeniem w ekrany. To niestety sprawia, że nasz wzrok jest jeszcze bardziej narażony na różnego rodzaju wady. Jak często odwiedzać okulistę? Na czym polega podstawowe badanie wzroku? Wyjaśniamy.

Kiedy wybrać się na wizytę do okulisty?

Okulistę, podobnie jak innych specjalistów, warto odwiedzać regularnie. Tylko to daje możliwość, aby wcześnie zdiagnozować problemy ze wzrokiem i wprowadzić skuteczne leczenie, zanim wada będzie zaawansowana. W przypadku dzieci najlepiej, aby diagnostyczne badania okulistyczne wykonywać raz do roku, natomiast u dorosłych przynajmniej raz na dwa lata. Trzeba o tym pamiętać szczególnie po przekroczeniu 40. roku życia, gdyż właśnie wtedy zaczyna rozwijać się wiele chorób, jak np. jaskra. Zdecydowanie częściej okulistę powinny odwiedzać osoby starsze i narażone na występowanie wad wzroku. Chodzi tu między innymi o chorych na: cukrzycę, dolegliwości reumatyczne, stwardnienie rozsiane czy nowotwory.

Wywiad lekarski

Zazwyczaj konsultacja okulistyczna podzielona jest na dwie części. Pierwszą z nich jest wywiad lekarski, a drugą przeprowadzanie poszczególnych badań. Chociaż mogłoby się wydawać, że wywiad jest mało istotny, tak naprawdę szczegółowo zebrane informację są nieocenioną pomocą w ustaleniu diagnozy. Na jakość widzenia wpływa wiele czynników, również codzienny styl życia, wykonywana praca oraz ogólny stan zdrowia. Podczas wywiadu lekarz zapyta m.in. o przyczynę zgłoszenia się na wizytę, występowanie niepokojących objawów, przebyte choroby, operacje lub urazy oczu, ewentualną wadę wzroku, a także czy w rodzinie występowały choroby lub wady wzroku.

Jakie badania wykonuje okulista?

W drugiej części wizyty okuliści przeprowadzają bardzo wiele różnego rodzaju badań, które pozwalają postawić dokładną diagnozę. Do podstawowej diagnostyki zalicza się badanie przedmiotowe, podczas którego lekarz ocenia oczodoły, powieki oraz wielkości i ruchomości gałek ocznych. Następnie sprawdzana jest ostrość widzenia, zdolność rozróżniania kolorów czy ocena głębi widzenia obuocznego, do czego wykorzystuje się Tablice Snellena zawierające optotypy o różnej wielkości (zazwyczaj litery i cyfry), Tablice Ishihary oraz różnego rodzaju specjalistyczne testy, które znaleźć można w ofercie olsztyńskiego Sklepu Medycznego.

Innym częstym badaniem jest refraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku, a także badanie pola widzenia, które służy do diagnostyki chorób takich jak jaskra czy odklejenie siatkówki. Podczas diagnozowania pacjent obserwuje punkt świetlny, który się porusza, i określa, kiedy go widzi. Czasami koniecznie jest też zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu, jakim jest tonometr. O konieczności wykonana innych badań zawsze decyduje okulista.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 05 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać