Artykuł sponsorowany

Jak przebiega badanie fizjoterapeutyczne?

Jak przebiega badanie fizjoterapeutyczne?

Fizjoterapia jest dziedziną o bardzo głębokich korzeniach, która korzysta ze zdobyczy nauk medycznych i archaicznych technik masażu. Jednak wielu pacjentów nie uznaje fizjoterapeutów za lekarzy. Mało kto wie, że badanie fizjoterapeutyczne wymaga niezwykłej koncentracji i rozpoczyna się w momencie wejścia pacjenta do gabinetu. Już na tym etapie terapeuta obserwuje, w jaki sposób pacjent się porusza i czy ma widoczną wadę postawy. 

Wywiad jako pierwsza część badania

Pierwszą częścią właściwego badania jest wywiad. Koncentruje się on na informacjach, które mają przybliżyć profil społeczny pacjenta (wiek, stan cywilny, zawód itp.) oraz kwestie zdrowotne. Te drugie dotyczą przebytych chorób lub schorzeń przewlekłych. Pojawiają się także pytania na temat niepełnosprawności lub chorób w najbliższej rodzinie. Po zebraniu tych informacji fizjoterapeuta pyta o kwestie związane z aktualnymi dolegliwościami, czyli m.in. o początek pojawienia się bólu, jego rejon oraz okoliczności mu towarzyszące, objaśnia szczegółowo Adam Figeland ze Szkoły Masażu Animusz

Badanie statyczne oraz dynamiczne

Właściwe badanie można podzielić na statyczne oraz dynamiczne. Pierwsza część ma na celu zebranie wymiarów ciała pacjenta z uwzględnieniem np. różnic w długości kończyn lub obwodów wskazujących na nierówności w masie mięśniowej. Podczas tej części przeprowadza się również badanie neurologiczne oceniające odruchy nerwowe i reakcję na dotyk. Część dynamiczna koncentruje się na pomiarach zakresu ruchomości w stawie oraz oceny siły mięśniowej. Na badania należy udać się w luźnym stroju i liczyć się z tym, że będzie istniała konieczność częściowego rozebrania się.

Uniwersalna metoda leczenia

Na podstawie danych zebranych podczas badania fizjoterapeuta może postawić diagnozę i dobrać odpowiednią metodę rehabilitacji. Te rozwijają się wraz z nowymi technologiami medycznymi. Prócz metod opartych na tradycyjnym masażu leczniczym można znaleźć te wykorzystujące pole magnetyczne czy ultradźwięki. Poza tym, że odnoszą one doskonałe rezultaty i pomagają powrócić do zdrowia zarówno po kontuzjach, jak i poważnych chorobach fizycznych oraz psychosomatycznych, nie wyłączają pacjenta z życia. Rehabilitacja jest najczęściej prowadzona w warunkach ambulatoryjnych i pozwala na powrót do codziennych zajęć po zakończeniu sesji terapeutycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz