Artykuł sponsorowany

Jak profesjonalnie przyciąć żywopłot?

Jak profesjonalnie przyciąć żywopłot?

Żywopłot należy regularnie przycinać. Wtedy będzie gęsty i zwarty. Nowe żywopłoty wymagają przycinania formującego przez kilka pierwszych lat po posadzeniu. Zazwyczaj trzeba to zrobić zimą lub wczesną wiosną. Następnie należy pamiętać o konserwacyjnym przycinaniu. Najczęściej raz-dwa razy w roku w zależności od tego, jak ma wyglądać żywopłot. Czasami trzeba go przyciąć nawet 3 razy w roku.

Techniki przycinania

Ręczne nożyce do żywopłotu doskonale nadają się do mniejszych żywopłotów. W przypadku większego żywopłotu sprawdzą się lepiej elektryczne lub spalinowe modele. Bog-jac Jacek Drozdowicz przypomina, że bez względu na to, z czego będziesz korzystał, zawsze sprawdź, czy osprzęt jest ostry i dobrze nasmarowany. Musisz mieć też na uwadze swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o okularach ochronnych i solidnych rękawicach. Przed uruchomieniem elektrycznego lub spalinowego sprzętu, usuń z ziemi wszelkie przeszkody. Nie używaj elektrycznych nożyc w pobliżu oczek wodnych, ani wtedy, gdy jest deszczowo. Umieść kabel na ramieniu, aby przypadkowo go nie przeciąć.

Żywopłoty formowane

Szerokość żywopłotów nie powinna przekraczać 60 cm, jeśli są regularnie przycinane. Formowane żywopłoty powinny być lekko zwężane po obu stronach. Podstawa powinna być szersza niż górna część. Cięcie prostych, ostrych krawędzi może być trudne. Dlatego użyj naprężonego, poziomego sznurka. Umieść go między dwoma, grubymi palikami. Wtedy ładnie wyrównasz cały żywopłot.

Jeśli chcesz uformować górną część żywopłotu (np. w łuk), użyj szablonu o wymaganym kształcie. Możesz go wykonać z kartonu lub sklejki. Umieść szablon na żywopłocie i przecinaj zgodnie z jego liniami. Przesuwaj go w miarę postępu prac.

Ostrze nożyc trzymaj równolegle do żywopłotu. Wykonuj szeroki, zamiatający ruch, od dołu w górę. Wtedy masz gwarancję, że ścięte liście odpadną.

Jak przycinać żywopłot?

Jeśli chcesz przyciąć rośliny liściaste, musisz pamiętać o kilku podstawowych krokach. Podczas sadzenia odetnij je do 15-30 cm. Latem lekko przytnij boczne gałęzie. W drugim roku (od lutego do marca) zmniejsz wzrost o połowę.  Na drugi rok przytnij boczne gałęzie, aby boki zwężały się ku górze. Jesienią wytnij najwyższą gałąź (pęd wiodący) na konkretną wysokość. W przypadku roślin zimozielonych przytnij wszystkie łodygi o jedną trzecią w czasie sadzenia. Tak samo zrób o podobnej porze roku za rok. Bez względu na to, z jakich roślin składa się żywopłot, pamiętaj o przycinaniu konserwacyjnym. Corocznie, od maja do czerwca, przycinaj górę i boki co cztery-sześć tygodni. Wtedy uzyskasz pożądany kształt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz