Artykuł sponsorowany

Jak produkuje się i przetwarza zrębki drzewne?

Jak produkuje się i przetwarza zrębki drzewne?

Wiele produktów ubocznych, które w teorii stanowią odpady, można odpowiednio zagospodarować. Tak właśnie jest ze zrębkami drzewnymi, które pochodzą głównie z rozdrabniania gałęzi podczas wycinki drzew. Ich świadoma produkcja przyczynia się do uzyskania surowca odnawialnego, jak również ochrony środowiska oraz lasów. Pozyskanie materiału jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu – rębaków.

Czym są zrębki drzewne?

To naturalny surowiec odnawialny, uznawany za biomasę. Pochodzi on przede wszystkim z procesu rozdrabniania gałęzi lub kawałków drewna za pomocą maszyn zrębkujących. Ich główne źródło to przede wszystkim przemysł leśny, sadownictwo, tartaki, jak również podmioty zajmujące się porządkowaniem terenów zielonych. Rozdrabnianie gałęzi jest korzystnym działaniem, ponieważ postać finalna jest znacznie bardziej opłacalna w transporcie oraz magazynowaniu.

Powstałe cząstki charakteryzują się nieforemnym kształtem i rozmiarami mieszczącymi się w przedziale od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Jest to zależne przede wszystkim od wykorzystanego sprzętu, czyli rębaków. Na rynku dostępne są bowiem typy bębnowe, których ostrza są osadzone na walcu oraz tarczowe, czyli takie, gdzie ruch noży odbywa się w obszarze wyznaczonym przez płaszczyznę koła tarczy. Obydwa modele, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych oferuje między innymi ich producent Teknamotor z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jakie zastosowanie ma surowiec?

Zrębki drzewne to przede wszystkim ekologiczne paliwo, ponieważ ich wartość opałowa to średnio 13 MJ/kg w zależności od stopnia zawilgocenia materiału. Niemniej jednak tego parametru nie reguluje żadna norma w przeciwieństwie do frakcji, która ma zastosowanie przy produkcji wiórowych czy pilśniowych płyt, wykorzystywanych przede wszystkim w meblarstwie oraz budownictwie. Zrębki mają również znaczenie, jeśli chodzi o przemysł celulozowo-papierniczy. Tutaj najczęściej pozyskuje się materiał o maksymalnej wielkości 50 × 20 milimetrów. Nie można pominąć obszaru spożywczego, gdzie materiał z drewna olchowego lub bukowego służy do wędzenia między innymi wędlin oraz ryb.

Dzięki rębakom stacjonarnym, mobilnym i ciągnikowym możliwe jest pozyskanie istotnego materiału ogrodniczego, surowiec bowiem służy do podsypywania roślin w celu ochrony przed chwastami, a także zatrzymuje wilgoć, napowietrza i izoluje glebę przed przemarzaniem oraz nadmiernym nagrzewaniem. Zabarwione okorowane zrębki drzewne stanowią ponadto ciekawą ozdobę miejskich i przydomowych terenów zielonych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz