Artykuł sponsorowany

Jak produkowane są torebki foliowe?

Jak produkowane są torebki foliowe?

Toreb foliowych używamy codziennie – nie tylko do dźwigania zakupów ze sklepu spożywczego. To właśnie w tego typu torebki pakowane jest bardzo wiele produktów, z których korzystamy na co dzień – od pieczywa po maszynki do golenia. Klasyczne torebki foliowe z uszkami często nazywamy także „reklamówkami” ze względu na to, że większość z nich opatrzona jest jakiegoś typu logotypem. Ich masowa produkcja przebiega kilkuetapowo.

Torby foliowe z HDPE – produkcja

Jednym z tworzyw stosowanych przy wytwarzaniu torebek foliowych jest HDPE. Współczesne linie produkcyjne – takie jak te obecne w firmie Opakofol – mają bardzo dużą wydajność, sięgającą kilkuset torebek foliowych na minutę. Jednym z kluczowych elementów tego typu linii są zgrzewarki. Zanim jednak folia trafi do zgrzewarki, musi zostać zamontowana w formie rolki – zazwyczaj odbywa się to ręcznie, chociaż zakłady produkcyjne eksperymentują już z automatyzacją tego procesu. Sama folia jest najczęściej produkowana jest na miejscu wytwarzania torebek, co minimalizuje koszty. Na początku produkcji folia trafia z rolki na specjalne wałeczki gumowane, które poruszając się, przekazują ją na blok zgrzewający. W bloku zgrzewającym mamy do czynienia z tak zwanym stemplami wytwarzającymi bardzo wysoką temperaturę. W przypadku produkcji toreb foliowych z HDPE oscyluje ona w okolicy dwustu dwudziestu stopni Celsjusza. Stemple dociskają folię do wałków, które pokryte są odpornym na tak wysoką temperaturę tworzywem – powszechnie wykorzystuje się w tym celu EPDM oraz silikon. Same stemple również pokryte są specjalną powłoką, która ma jednak inne zadanie – sprawić, aby folia do nich nie przywierała. Powłoka taka jest najczęściej teflonowa, zupełnie jak w przypadku kuchennych patelni.

Końcowe etapy produkcji toreb foliowych

Ostatnim etapem produkowania torebki foliowej jest jej docięcie według zadanego rozmiaru za pomocą specjalnej prasy pneumatycznej. Współczesne linie produkcyjne dopasowane są do zmian w tym zakresie – nie ma już konieczności, aby jedna linia produkowała przez cały czas torebki jednego typu i rozmiaru. Podobnie jest z szybkością produkcji i wieloma innymi parametrami – znakomita większość jest programowalna oraz zautomatyzowana. Po wyprodukowaniu torebki foliowe trafiają na taśmociąg, z pomocą którego pakuje się je w opakowania jednostkowe oraz zbiorcze. Następnie opakowania trafiają na palety i gotowe są do opuszczenia fabryki. Jeżeli konieczne jest naniesienie nadruku na „foliówkę”, etap ten realizuje się na samym początku, przed zgrzaniem i docięciem torebek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz