Materiał Partnera

Jak prawidłowo wykorzystać wkręty?

Jak prawidłowo wykorzystać wkręty?

Wkręty należą do licznej grupy produktów określanych jako artykuły złączne. Wykorzystywane są nie tylko na gruncie przemysłu i budownictwa, ale też rzemiosła. Znajdują zastosowanie zarówno w naszych domach, na przykład w montażu okien i drzwi, jak i profesjonalnych warsztatach. W artykule przybliżamy podstawowe kwestie związane z prawidłowym użyciem tych elementów.

Niezbędny kołek rozporowy

Do poprawnego umieszczenia i ustabilizowania wkrętu w wybranym materiale wykorzystywany jest kołek rozporowy. Jego użycie jest dość proste i polega na umieszczeniu kołka w wywierconym otworze, a następnie na wkręceniu wkrętu. Bardzo ważne jest jednak, aby właściwie dopasować rodzaj kołka do materiału, w jakim pracujemy, inaczej mogą pojawiać się problemy z wytrzymałością mocowania. Oferta dystrybutorów, w tym hurtowni artykułów metalowych Metalex z Dąbrowy Górniczej jest bogata i obejmuje różne rodzaje kołków rozporowych. Ze względu na siłę, z jaką kołek wprowadzany jest w materiał, wyróżnić możemy trzy grupy zamocowań:

  • mocowanie kształtowe wykorzystywane w materiałach płytowych, pustakach i cegle dziurawce;
  • mocowanie siłą tarcia, czyli z użyciem kołka rozporowego rozprężnego;
  • mocowanie nierozłączne bezpośrednie, w którym kołek skleja się z tworzywem.

Innym kryterium jest budowa kołka. Tu wymienić należy kołek rozporowy:

  • prosty;
  • z hakiem prostym;
  • z hakiem sufitowym;
  • z oczkiem;
  • z łbem sześciokątnym;
  • z nacięciem krzyżowym.

Jeszcze inny podział dotyczy materiału, w jakim umieszczony zostanie kołek rozporowy. Tu możemy spotkać się z materiałami pełnymi, na przykład cegłą, z pustymi przestrzeniami, a także betonem komórkowym, drewnem czy płytą gipsowo-kartonową. Najczęściej w pracy z materiałami pełnymi wykorzystuje się uniwersalny korek rozporowy wykonany z tworzywa sztucznego. Każde inne podłoże wymagać będzie jednak użycia kołków innego typu, warto zatem przed zakupem skonsultować swój wybór ze sprzedawcą, który będzie w stanie nam doradzić. Wymienić możemy tu bowiem między innymi kołki szybkiego montażu, kołki rozporowe skrzydełkowe oraz kołki dedykowane konkretnym materiałom, na przykład pustakom ceramicznym.

Rodzaje wkrętów i ich użycie

Wkręty należą do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie łączenia materiałów. Wykorzystywane są podczas budowy domów, ale też w konstrukcji mebli czy samochodów. Ze względu na tę różnorodność zastosowań występują one w kilku rodzajach, a podstawą klasyfikacji wkrętów jest przeznaczenie. Według niego wskazać możemy wkręty do drewna, wkręty do metalu oraz wkręty do płyt gipsowo-kartonowych. Zauważyć należy ponadto, że wkręty mogą różnić się zakończeniami; te mogą być ostre lub płaskie. Dostępne są także modele z różnymi łbami – płaskimi, stożkowymi, sześciokątnymi, walcowymi czy talerzykowatymi. Dzięki temu możemy tworzyć łączenia, w których wkręty wystają ponad powierzchnię materiału albo płasko do niej przylegają.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wkręty mają szerokie zastosowanie w konstrukcjach różnego typu. Podobnie jednak jak kołki rozporowe muszą być odpowiednio dobrane, aby skutecznie spełniały swoją funkcję. Należy zatem dobrze je wymierzyć przed użyciem. Najważniejszymi parametrami są przy tym średnica, czyli zewnętrzna część gwintu, długość, mierzona od stożka, ale bez części nagwintowanej lub długość trzpienia w przypadku wkrętów z płaskim łbem oraz skok gwintu określający odległość między zwojami. Niezastąpionym przyrządem podczas pomiarów będzie suwmiarka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz