Materiał Partnera

Jak prawidłowo wydrukować pracę dyplomową według wszystkich wytycznych?

Jak prawidłowo wydrukować pracę dyplomową według wszystkich wytycznych?
Prace dyplomowe są najważniejszym etapem każdych studiów w Polsce. Na obronę należy odpowiednio je wydrukować i oprawić, aby były uporządkowane i wyglądały szczególnie estetycznie. I choć każda szkoła wyższa i uczelnia ma własne wytyczne, istnieje wiele wspólnych cech, które są niezbędne do prawidłowego przygotowania pracy dyplomowe. O czym musisz pamiętać, zanim skorzystasz z usług drukarni?

Sprawdź wytyczne swojej uczelni

Najważniejszym etapem jest przygotowanie dokumentu według wytycznych narzuconych przez uczelnię lub szkołę wyższą. Mogą się one różnić między sobą, dlatego nie można określić jednego i uniwersalnego sposobu formatowania tekstu. Najważniejsze jest, aby lewy margines wynosił co najmniej 2,5 centymetra, gdyż umożliwi to późniejszą oprawę pracy. Istnieją dwa sposoby drukowania prac dyplomowych:

  • Wydruk jednostronny – numeracja strony zawsze powinna znajdować się po prawej stronie kartki, w dolnym rogu lub pośrodku.
  • Wydruk dwustronny – pamiętaj, aby marginesy były przygotowane w taki sposób, aby z obu stron kartki możliwe było oprawienie bez przycięcia tekstu.

Wybór wydruku jedno- lub dwustronnego najczęściej zależy od ilości stron pracy. Te, które są długie, najczęściej wymagają drukowania po obu stronach, aby możliwe było estetyczne wykończenie.

Pamiętaj o zapisaniu pliku we właściwym formacie

Często popełnianym błędem jest przynoszenie do punktu ksero lub drukarni plików w formacie standardowym programu do tworzenia tekstu. Jest to ryzykowne, gdyż w zależności od posiadanej wersji oprogramowania, formatowanie może się różnić. Najbezpieczniej jest zatem zapisać plik w rozszerzeniu .pdf, które umożliwia jednakowe odtworzenie pliku na większości urządzeń. Po zapisaniu pliku w formacie .pdf nie ma możliwości edytowania go, dlatego przed wybraniem się do drukarni warto kilkakrotnie sprawdzić, czy aby na pewno wszystko się zgadza i nie ma konieczności wprowadzenia żadnych poprawek.

Wybór odpowiedniej oprawy

Ostatnim etapem drukowania pracy dyplomowej jest wybranie odpowiedniej oprawy. Zwykle kolor nie jest narzucany z góry i pozostaje do indywidualnego wyboru studenta. Zdarza się jednak, że uczelnia wskazuje jeden odcień dla każdej pracy, dlatego lepiej upewnić się, aby nie narażać swojego portfela na niepotrzebne wydatki.

Zarówno drukowaniem, jak i profesjonalnym oprawianiem prac dyplomowych zajmuje się gdyńska drukarnia X Point, która oferuje nie tylko specjalistyczne usługi świadczone przez doświadczonych pracowników, ale również najwyższej jakości papier i materiały do oprawy.

Opracowanie:
Gdynia, Żwirki i Wigury 8B lok. 1
tel. 58 661 15 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz