Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo wycenić nieruchomość do sprzedaży?

Jak prawidłowo wycenić nieruchomość do sprzedaży?

Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż domu lub mieszkania, musimy najpierw ustalić wartość rynkową nieruchomości. Tylko w ten sposób dokonamy korzystnej transakcji. Istnieje kilka sposobów na wycenę lokalu/budynku. Postaramy się krótko omówić te, które wybierane są najczęściej. Zapraszamy do lektury!

Samodzielna wycena nieruchomości

Dom lub mieszkanie możemy wycenić samodzielnie przy pomocy internetowej porównywarki cen. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, w której zawrzemy informacje o metrażu nieruchomości, jej lokalizacji, stanie technicznym i roku budowy. Dane do uzupełnienia mogą się nieznacznie różnić w zależności od tego, z jakiego portalu skorzystamy. Niemniej jednak wszystkie porównywarki tego typu działają analogicznie – szacują wartość nieruchomości na podstawie podobnych ofert sprzedażowych. Nie jest to metoda bez wad. Szacunek nie zawsze jest dokładny, a ceny ofertowe są zwykle wyższe niż transakcyjne, co może odstraszać potencjalnych klientów.

Z kolei sprzedający łatwo godzą się z wyższą ceną, ponieważ chcą uzyskać jak najwięcej środków finansowych ze sprzedaży. Ponadto często kierują się sentymentem i wyolbrzymiają te cechy nieruchomości, które dla kupujących nie mają aż tak dużego znaczenia. Wszystko to powoduje, że chętnych jest mniej, a sprzedaż domu/mieszkania trwa całymi miesiącami. W tym czasie sprzedający musi regulować bieżące opłaty (np. czynsz, opłaty eksploatacyjne), co naraża go na straty.

Wycena sporządzona przez eksperta

Osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości, powinny skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Jest to specjalista, który za opłatą przygotuje dla sprzedającego operat szacunkowy, czyli dokument precyzyjnie określający wartość rynkową domu/mieszkania oraz sposób jej wyliczenia. Jak informuje przedstawiciel z firmy Piowit – rzeczoznawca majątkowy potrzebuje znacznie więcej informacji, by zaproponować uczciwą cenę sprzedaży. Ekspert szacuje wartość nieruchomości na podstawie:

  • metrażu,
  • lokalizacji,
  • informacji zawartych w księgach wieczystych,
  • informacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania terenu,
  • stanu technicznego nieruchomości,
  • standardu wykończenia wnętrz,
  • wyposażenia.

Z doświadczenia wiemy, że domy/mieszkania wycenione przez specjalistę znacznie szybciej znajdują nowych właścicieli. Opinia rzeczoznawcy jest wiarygodna i trudna do podważenia. Kupujący mają poczucie, że nie nabywają przysłowiowego kota w worku, natomiast sprzedający wie dokładnie, na jaki zysk ze sprzedaży może liczyć. Wykonanie operatu szacunkowego otwiera drogę do ewentualnych negocjacji, które bardzo często mają miejsce przy tego typu transakcjach.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz