Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?
Dzięki kostce brukowej o różnych kształtach i kolorach nawierzchnie w ogrodzie, na podjeździe czy na chodniku wyglądają bardzo estetycznie. Duży wybór materiału pozwala dostosować pokrycie drogi do otoczenia lub form architektonicznych znajdujących się w pobliżu. Jak w praktyce wygląda układanie kostki brukowej? Poniżej krótki przewodnik.

Oceń przeznaczenie ułożenia kostki brukowej

Na początek należy rozpoznać przeznaczenie kostki brukowej i wybrać odpowiednią jej grubość – ok. 4 cm dla nieobciążonych chodników, 6 cm dla małego obciążenia np. ruchu pieszych, 8 cm dla ulic i parkingów i 10 cm dla dużego obciążenia obejmującego m.in. autobusy i pojazdy ciężarowe.

Etapy układania kostki brukowej

Po dokonaniu wyboru można przystąpić do prac ziemnych, do których zaliczamy:

  • Korytowanie – wykonanie wykopu o głębokości 20-50 cm (w zależności od gruntu i obciążenia), który będzie odpowiadał powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki.
  • Zamontowanie odwodnienia – konieczne w przypadku, gdy kostka układana jest na bardzo dużej powierzchni.
  • Osadzenie krawężników – należy je ustawić wzdłuż obramowania nawierzchni.
  •  Wykonanie podbudowy z pospółki lub tłucznia drogowego – pełni ona funkcję stabilizującą i wymaga zagęszczenia np. przy użyciu walca drogowego.
  • Wykonanie warstwy podkładowej – dzięki niej możliwe jest równe ułożenie kostki betonowej. Warstwę podkładową tworzy się z piasku wymieszanego na sucho z cementem, które należy wymieszać łopatą lub za pomocą glebogryzarki. Następnie należy wyznaczyć odpowiedni poziom przy założeniu, że po zagęszczeniu podkład obniży się o 1-2 cm.
  • Układanie kostki – powinno się to zrobić rzędami lub według zaplanowanego wcześniej wzoru. Stojąc na ułożonej już nawierzchni, należy układać kostki ciasno, a w przypadku konieczności przycięcia niektórych elementów użyć np. szlifierki kątowej z tarczą diamentową do betonu. Po skończonej pracy można jeszcze skorygować niewielkie nierówności za pomocą wibratora powierzchniowego wyposażonego w gumową nakładkę ochronną.

Na koniec warto jeszcze rozsypać drobny piasek na całej powierzchni, który zaklinuje kostki poprzez wypełnienie szczelin – radzi ekspert firmy Rob-Mar, która oferuje usługi brukarskie, w tym układanie kostki brukowej.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz