Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo układać płytki w łazience?

Jak prawidłowo układać płytki w łazience?

Prawidłowe ułożenie płytek w łazience nie jest wcale takie trudne. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby w wilgotnym środowisku płytki nie pękały i nie odpadały oraz by woda nie dostawała się tam, gdzie nie powinna. Odpowiednie przygotowanie podłoża zapewni idealny efekt, a rozplanowanie prac i wyznaczenie pionów oraz poziomów umożliwi równe układanie. Przedstawiamy krok po kroku kolejność wykonywanych prac.

Kwestię kładzenia płytek ceramicznych w łazience zazwyczaj pozostawiamy fachowcom. Jeśli jednak mamy trochę umiejętności manualnych możemy wykonać to zadanie samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne – zwłaszcza, jeśli podłogi i ściany w łazience nie są mocno krzywe.

 

Na początku – planowanie

Zanim rozpoczniemy właściwy etap prac warto dokładnie zaplanować wnętrze łazienki. Może okazać się, że konieczne będzie wykonanie docinków płytek, a w widocznych miejscach nie będzie wyglądało to estetycznie. Być może uda się schować docinane elementy pod łazienkowymi meblami lub pralką, a tym samym zwiększyć estetykę pomieszczenia.

Warto również zweryfikować szczelność, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci i wody. Jeśli okaże się, że konieczne jest wykonanie dodatkowego uszczelnienia, na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej skorzystajmy z izolacji w formie folii w płynie. Nanosi się ją za pomocą wałka, pacy lub pędzla, na grubość około 1 milimetra w pojedynczej warstwie. Najlepiej jest położyć przynajmniej dwie warstwy, pamiętając, aby ostatnia warstwa nie była mniejsza niż 1 mm, w ten sposób będzie tworzyć jednolitą i elastyczną powłokę, co zagwarantuje nam pełną szczelność. Oczywiście przed położeniem folii izolacyjnej bezwzględnie pamiętajmy o położeniu taśm elastycznych pomiędzy ścianą a podłogą a także między sąsiednimi ścianami dla zapewnienia ciągłości warstwy przeciwwilgociowej.

 

Przygotowanie podłoża

Aby płytki dobrze trzymały się podłoża musi być ono odpowiednio przygotowane – mówi specjalista z firmy Ceramik, oferującej między innymi łazienkowe płytki ceramiczne – Najważniejsze to usunąć zanieczyszczenia, kurz i tłuszcz oraz wyeliminować ubytki. Podłogę lub ściany pokrywa się emulsją gruntującą lub cienką warstwą kleju – czynność ta ma na celu zwiększenie przyczepności zaprawy klejącej oraz zmniejszenie chłonności podłoża. Dzięki temu zaprawa nie oddaje wody, a tym samym płytki lepiej się trzymają. Bardzo gładkie ściany wymagają zagruntowania emulsją do podłoży niechłonnych, dzięki czemu nada się im odpowiednią szorstkość, niezbędną do utrzymania się zaprawy klejowej. Po wykonaniu odpowiedniej izolacji oraz zagruntowaniu powierzchni można przejść do właściwego układania płytek.

 

Układanie płytek

Podstawowym zadaniem jest wyznaczenie pionu oraz poziomu – zwłaszcza w łazienkach, w których podłoga lub ściany nie są idealne równe. Za pomocą poziomicy oraz sznurka mierniczego warto wyznaczyć prostą linię, która później zdecydowanie ułatwi pracę. Podczas przyklejania płytek na ścianie przydatne może być również podtrzymanie, na przykład w formie tymczasowej listwy przyczepionej do ściany. W ten sposób unikniemy zsuwania się płytek. Zaprawę klejącą nakładamy za pomocą grzebienia z ząbkami. Odpowiedni wybór kleju oraz sposób nakładania kleju jest zależny nie tylko od rodzaju okładziny ceramicznej, ale również jej formatu, na przykład obecnie w sprzedaży znajdziemy olbrzymi wybór płytek wielkoformatowych, są one wykonywane na gresie. Odpowiedni do tych gresów klej to S1, S2, a prawidłowe zastosowanie kleju do takiego rodzaju płytek to podwójne klejenie, czyli klej powinien znaleźć się na płytce oraz na podłożu.

Każdorazowo należy pamiętać o pozostawieniu miejsca na spoinę – pomocne będą krzyżyki. Co jakiś czas warto zwrócić uwagę, czy płytki układają się zgodnie z pionem i poziomem, ponieważ im dalszy postęp prac, tym trudniej będzie zniwelować ewentualne uchybienia. Jeżeli płytka wystaje ponad inne można delikatnie wpasować ją gumowym młotkiem lub kawałka drewna, za pomocą którego dociskamy płytkę do podłoża. Po ułożeniu wszystkich płytek można zdemontować listwę podtrzymującą oraz przykleić płytki poniżej. Jeżeli konieczne jest ich docięcie używamy maszynki do cięcia płytek.

Klej pozostający na płytkach najlepiej usuwać na bieżąco. Może bowiem zaschnąć tworząc nieestetyczne przebarwienia, które później będzie trudno usunąć.

 

Wykończenie fug

Na koniec, kiedy zaprawa klejowa wyschnie usuwamy krzyżyki oraz wypełniamy spoiny fugą. Nakłada się ją gumowym ściągaczem, rozprowadzając we wszystkie pozostawione szczeliny, w celu dokładnego ich wypełnienia. Za pomocą wilgotnej gąbki usuwa się nadmiar fugi z płytek, aby nie zaschła. W miejscach łączenia płytek na przykład z wanną można położyć silikon, który będzie lepiej zabezpieczał przed ewentualnym przenikaniem wilgoci oraz będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz