Materiał Partnera

Jak prawidłowo rozliczyć PIT – instrukcja w pigułce

Jak prawidłowo rozliczyć PIT – instrukcja w pigułce

Rozliczenie PIT wykonuje się cyklicznie, na początku każdego nowego roku, dlatego dobrze jest znać podstawowe zasady, związane z prawidłowym wypełnianiem druku. Zrobić to samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego? Jeżeli którykolwiek z kroków rozliczania PIT sprawia Ci problemy, lepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług, dzięki którym uniknie się niepotrzebnych błędów.

Czym jest PIT i w jakim celu się go rozlicza?

PIT (ang. Personal Income Tax) jest deklaracją podatkową, mającą na celu rozliczenie źródła przychodów rocznych przez pracownika, zleceniobiorcę, emeryta lub rencistę. Dotyczy ona wszystkich przychodów opodatkowanych w skali 18 oraz 32 procent. Należy pamiętać, że istnieją różne formy rozliczenia, między innymi dla osób:

  • doliczających dochody małoletnich dzieci
  • nieobniżających dochodów ze strat z ubiegłych lat
  • samotnie wychowujących dziecko
  • rozliczających się wspólnie z małżonkiem
  • posiadających przychody z pracy zagranicą

W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, który ze sposobów rozliczenia nas dotyczy, można udać się na krótką konsultację do biura rachunkowego lub znaleźć niezależnego księgowego, świadczącego usługi konsultingu. Warto wiedzieć, że na podstawie rozliczenia PIT można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Wypełnienie PIT krok po kroku

Do rozliczenia PIT zostały stworzone specjalne strony internetowe, aplikacje oraz programy komputerowe, jednak wiele osób nadal decyduje się na samodzielne uzupełnianie wniosku. Co kolejno wpisujemy?

  1. PESEL osoby, której dotyczy formularz.
  2. Dane identyfikacyjne oraz miejsce zamieszkania.
  3. W części C jest miejsce na wpisanie wszystkich należności, które znajdują się w druku PIT otrzymanym od pracodawcy. W przypadku większej ilości miejsc pracy wszystkie kwoty się sumują.
  4. Od dochodu można odliczyć ulgi oraz opłacone w ciągu ubiegłego roku ubezpieczenia społeczne.
  5. W rubryce E i F wylicza się oraz zmniejsza podatek na podstawie wcześniej uzupełnionych danych o przychodzie.

Warto pamiętać, że podatnik może odliczyć od podatku ulgę na dziecko. W przypadku jednego dziecka wynosi ona nawet do 1112,04zł.

Kiedy spodziewać się zwrotu podatku?

Ostateczny termin rozliczenia PIT w 2019 roku upływa wraz z dniem 30 kwietnia 2019 roku. Jeśli wspomniane wyżej porady mimo wszystko są trudnością, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów np. Biura Rachunkowego J. Maszczak. Cena wypełnienia klasycznego formularza PIT nie jest wysoka, zwykle  to koszt około 30zł.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz