Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo przeprowadzić przejęcie firmy?

Jak prawidłowo przeprowadzić przejęcie firmy?

Prawidłowe przeprowadzenie fuzji bądź przejęcia firmy wymaga znajomości aktualnych przepisów prawa. Jak należy to zrobić? Pomocna może okazać się fachowa porada prawna – przeprowadzając fuzję dobrze mieć wsparcie radcy prawnego, specjalizującego się w prawie spółek. Dzięki temu unikniemy poważnych błędów, a cały proces przebiegać będzie stosunkowo łatwo i szybko.

Sposoby łączenia spółek

Kodeks spółek handlowych uwzględnia w Polsce dwa sposoby połączenia spółek. Pierwszy sposób – inkorporacja – to przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. Wspólnicy w zamian otrzymują udziały lub akcje spółki przejmowanej. Drugi sposób to stworzenie spółki kapitałowej, na którą zostanie przeniesiony majątek wszystkich łączonych firm. Warto podkreślić, że w obu przypadkach spółki, które zostają przejęte, po prostu przestają istnieć. Połączyć możemy spółki kapitałowe i spółki osobowe. Warto  podkreślić, że nie można łączyć spółek w likwidacji oraz tych, które ogłosiły upadłość. Jak widać, cały proces jest dość zawiły, dlatego też, podczas przeprowadzania fuzji niezwykle pomocna będzie dla nas pomoc dobrego prawnika – warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, których znajdziemy w Kancelarii radców prawnych i adwokatów Adwokat Anna Kamińska Radca prawny Agnieszka Woźniak Radca prawny Dorota Złotkiewicz-Kidyba. To kancelaria, która specjalizuje się w obsłudze spółek i przedsiębiorstw, dlatego możemy liczyć na duży profesjonalizm i doświadczenie pracujących tutaj radców specjalistów.

Etapy łączenia spółek

Proces fuzji, czyli połączenia spółek, odbywa się w kilku etapach. Na początku należy przeprowadzić szereg czynności przygotowawczych – polegają one przede wszystkim na wykonaniu planu połączenia, który zostanie uzgodniony pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami. Ważne, by plan został także zgłoszony do sądu rejestrowego – to konieczne by powstała nowa spółka. Plan, pod względem zgodności z przepisami powinien zostać zbadany przez biegłego. Jeśli przygotujemy projekt korzystając z pomocy radcy prawnego, możemy być spokojni – na tym etapie nie powinny pojawić się żadne komplikacje. Następnym krokiem do fuzji jest podjęcie uchwał przez wspólników – właścicieli spółek, które chcemy połączyć. Takie uchwały muszą podjąć walne zgromadzenia w każdej spółce wchodzącej w fuzję. Uchwały tego typu powinny być podjęte większością co najmniej ¾ głosów. W tym dokumencie znajduje się zgoda na fuzję lub przejęcie oraz zmiany statutu spółki – lub treść statutu spółki, która zostanie powołana do życia w ramach fuzji. Istotne jest, by protokół z podjęcia takiej uchwały został przygotowany przez notariusza. Kiedy protokół jest już gotowy, można ogłosić oficjalne połączenie spółek lub rejestrację nowej spółki.

Przejęcie spółki

Nieco inaczej sprawa wygląda wtedy, kiedy zamiast łączyć kilka spółek, jedna po prostu przejmuje spółki mniejsze. W takim przypadku konieczne jest podjęcie różnego rodzaju kroków, które pozwolą uzyskać faktyczną władzę nad przejmowaną spółką. Można to robić na przykład kupując udziały lub akcje w spółce. Zdarza się też, że przejęcia odbywają się poprzez przejęcie majątku przedsiębiorstwa. Ważne, by pamiętać, że przejmowanie spółek nie zawsze odbywa się za zgodą i wiedzą władz spółki przejmowanej. Funkcjonuje też coś, co nazywamy wrogim przejęciem. Polega ono na przejęciu kontroli nad spółką, poprzez stopniowe jej wykupywanie. Jeśli spółka jest przejmowana za zgodą jej właścicieli, to przejęciu towarzyszy spisywanie umów inwestycyjnych, które określają, jakie są zobowiązania inwestora wobec przejętej spółki. Często oferuje on na przykład określone warunki dla pracowników przejmowanego przedsiębiorstwa. Coś takiego nie ma miejsca podczas tak zwanego wrogiego przejęcia.

Przejęcia i fuzje są nieodłączną częścią funkcjonowania na rynku i rozwoju spółek. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przejęcie czy fuzja, to dość skomplikowany, wieloetapowy proces. Każdy popełniony błąd może nas sporo kosztować, dlatego właśnie dobrze przy okazji fuzji lub przejęcia korzystać z pomocy doświadczonego radcy prawnego, który pomoże nam przejść przez cały ten proces bez komplikacji. Najlepiej w tym celu znaleźć kancelarię radcy prawnego, który zajmuje się obsługą spółek i przedsiębiorców – ważne jest, by miał duże doświadczenie w tego typu sprawach i doskonale znał aktualne przepisy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz