Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo oszacować wartość nieruchomości?

Jak prawidłowo oszacować wartość nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości, ale też jej zakup wymaga posiadania pełnej wiedzy nie tylko na temat zakresu ewentualnych prac naprawczych czy dokonanych remontów. Warto też poznać jej wartość, aby w przyszłości wiedzieć, ile dom czy mieszkanie osiągnie na rynku nieruchomości lub ile można zażądać od potencjalnego kupca, aby nie być stratnym. Pomocne będzie wykonanie wyceny najlepiej przez profesjonalne biuro nieruchomości.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Sposób wykonania wyceny nieruchomości jest określony w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Przepisy wskazują, że może jej dokonać wyłącznie rzeczoznawca majątkowy, który posiada odpowiednie uprawnienia. W przypadku nieruchomości jaką jest mieszkanie wykonywana jest wycena wartości rynkowej mieszkania, która nie jest równa cenie rynkowej. Na wartość mieszkania wpływa bowiem wiele czynników dodatkowych jak stan prawny nieruchomości, stan techniczny, otoczenie oraz zagospodarowanie terenu wokół posesji. Rzeczoznawca dokonujący wyceny przedstawia ją w formie operatu szacunkowego, który jest również określony we wspomnianej wcześniej ustawie i przepisach prawa.

Do czego potrzebny jest operat szacunkowy?

Wykonuje się go najczęściej w przypadku, jeśli właściciel nieruchomości chce dokonać dalszych działań. Może to być ubieganie się o kredyt hipoteczny, postępowanie spadkowe, podział majątku lub egzekucja komornicza lub niezbędne jest przedłożenie wyceny organom podatkowym. Przedstawienie stosownych dokumentów pozwoli na wykonywanie kolejnych działań przez inwestora.

Jakie są koszty wykonania wyceny przez rzeczoznawcę?

W Polsce nie ma jednego cennika za usługę wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. Każda wycena jest inna i zależy od tego jaka nieruchomość jest poddawana wycenie, jaka jest jej sytuacja prawna. Na cenę ma wpływ również termin wykonania wyceny oraz koszty poniesione przez rzeczoznawcę jak dojazdy czy zgromadzenie dokumentów. Warto zwrócić uwagę na to, że cena operatu szacunkowego powinna być ustalona na etapie wstępnym, a dokumenty niezbędne do wyceny zgromadzone wcześniej. Dzięki temu koszt wyceny będzie niższy, a termin jej przedstawienia krótszy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz