Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo napisać nekrolog?

Jak prawidłowo napisać nekrolog?

Nekrologi to dokumenty, które oficjalne zawiadamiają o śmierci danej osoby. Najczęściej są umieszczane na tablicy ogłoszeń lub w innych dobrze widocznych miejscach dla wszystkich zainteresowanych pogrzebem. Nekrolog powinien zawierać szereg elementów, które ukazują tożsamość zmarłego oraz dokładnie informują o miejscu i czasie uroczystości pogrzebowych. Jak więc powinien wyglądać dobrze napisany nekrolog?

Czym jest nekrolog?

Nekrologiem nazywa się oficjalne zawiadomienie o śmierci danej osoby, które podaje się do publicznej wiadomości w formie papierowej oraz w gazecie, radiu, Internecie i tym podobnych mediach. Jest on sporządzany przez rodzinę zmarłego lub inne, najbliższe mu osoby. Dokument ten najczęściej występuje jako zawiadomienie o śmierci, ale czasem może być także stworzony w formie pożegnania zmarłego, kondolencji lub przypomnienia o rocznicy śmierci. W nekrologu można zawrzeć cytat lub fragment wiersza, a w niektórych przypadkach również adres, na który należy przesyłać kwiaty. Jeśli uroczystości pogrzebowe odbywają się wyłącznie w gronie najbliższych, nekrolog powinien o tym poinformować.

Układ nekrologu

Struktura nekrologu nie jest znormatywizowana, a to oznacza, że nie musi być napisany według określonego schematu. Informacja powinna zaczynać się jednak od formuły otwarcia, typu „Z żalem zawiadamiamy, że w dniu ....". Sformułowanie to można poprzedzić opcjonalnie cytatem lub fragmentem wiersza. Następnie umieszcza się informację o śmierci i dane personalne zmarłego, czyli imię, nazwisko i wiek oraz miejsce zamieszkania. Ewentualnie można zamieścić także przyczynę śmierci, zawód, charakter, zalety i inne informacje, które rodzina uważa za słuszne. Obowiązkowym elementem nekrologu jest również informacja o dacie i miejscu pogrzebu lub nabożeństwa. Na końcu można umieścić nadawcę wiadomości i ewentualne informacje dodatkowe.

Jak powinien wyglądać nekrolog?

Elementem wyglądu, który wyróżnia nekrolog, jest czarna, podwójna ramka. Dane zmarłego poprzedza najczęściej skrót ,,śp.’’, czyli świętej pamięci, który często występuje w formie graficznej. Ewentualnie można umieścić również element graficzny w formie krzyża, kwiatów lub wieńca. Najmniejszą czcionkę stosuje się do zapisania danych nadawcy nekrologu, czyli najczęściej rodziny i bliskich.

Według eksperta z Zakładu Pogrzebowego Concordia

Poza nekrologami informującymi o śmierci, istnieją także nekrologi rocznicowe, czyli teksty wspominające osobę zmarłą. Publikowane są w rocznicę odejścia danej osoby. Prezentuje się w nim zmarłego, jego dokonania, chwile z nim spędzone i tym podobne. Co ważne, w nekrologu rocznicowym zawarte są jedynie pozytywne wspomnienia i fakty – unika się opisów, które mogłyby przedstawić osobę w niekorzystnym świetle.

Forma pisemna nekrologu wymaga dużej czujności, gdyż autor nie jest w stanie obejrzeć reakcji czytających. Gdy inni mają możliwość przeczytania wspomnień, trzeba ważyć słowa, a przed przeczytaniem tekstu warto go ponownie przeanalizować, aby upewnić się, że wszystkie informacje zawarte w nekrologu, mówią o zmarłym wyłącznie w pozytywnym tonie. Nekrolog rocznicowy można rozpocząć od informacji o rocznicy bliskiej osoby, wymienić jej zalety i dokonania, a na koniec dodać stwierdzenie, że bardzo jej brakuje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz