Materiał Partnera

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Generatory prądu są niezwykle pomocne w sytuacji okresowej awarii sieci elektrycznej lub obszaru bez dostępu do zasilania. Niemniej jednak ich prawidłowa obsługa wymaga zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz przestrzegania zaleceń producenta, zawartych w instrukcji. Bezawaryjną pracę urządzenia zapewniają również jego regularne przeglądy w dedykowanym serwisie.

Przed uruchomieniem

Jak każde urządzenia, których obsługa wiąże się z obecnością energii elektrycznej, wymagają zachowania wszelkich zasad BHP. Podobnie rzecz wygląda w przypadku generatorów prądu. Bez względu na to, czy korzystaniem z niego w warunkach domowych lub w firmie, do pierwszego uruchomienia agregatu należy się odpowiednio przygotować. Bezwzględnie pierwsza czynność to zapoznanie się z załączoną do mechanizmu instrukcją obsługi. To właśnie w niej znajdziemy wiele cennych uwag oraz zaleceń producenta, które znacznie ułatwią użytkowanie sprzętu. Należy pamiętać, że przed każdym skorzystaniem z generatora konieczne jest sprawdzenie poziomu paliwa, aby jego ilość nie spadła poniżej wymaganego poziomu. Kontroli zawsze trzeba poddać filtry powietrza pod kątem czystości, jak również stanu zużycia. Dodatkowo warto się upewnić, że agregat jest ustawiony na równym podłożu, ponieważ tylko wtedy jest możliwa jego optymalna praca ze względu na swobodny przepływ oleju i paliwa.

W trakcie pracy

Najważniejszą zasadą dotyczącą eksploatacji generatora prądu do włączanie i wyłączanie go jedynie w momencie, gdy wszystkie odbiorniki pozostają do niego odłączone. Ponadto kolejne urządzenia należy podpinać stopniowo, zaczynając od tych, które pobierają najwięcej mocy. Złamanie tych reguł może w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia agregatu, a konkretniej jego układu stabilizacji napięcia, który nie jest w stanie nadążyć za zbyt szybkim wzrostem bądź spadkiem obrotów silnika. Ponadto poważnej awarii mogą ulec również zasilane wytwarzanym prądem odbiorniki, gdyż wraz z gwałtownym spadkiem napięcia wzrośnie natężenie energii elektrycznej. Pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać sprzętu w zamkniętym pomieszczeniu i ze słabą cyrkulacją powietrza. Nagromadzenie wytwarzanych spalin może doprowadzić do nagromadzenia się toksycznych dla człowieka spalin, a dodatkowo brak wymiany powietrza powoduje przegrzanie się mechanizmu generatora.

Po wyłączeniu agregatu

Urządzenie należy przechowywać wyłącznie w pozycji poziomej. Wszystkie inne ułożenia generatora mogą być przyczyną zalania świecy, jak i poważnego uszkodzenia filtru powietrza. Należy również pamiętać o regularnych przeglądach konserwacyjnych, które mogą wykonać na przykład mechanicy z serwisu Wadras w Andrychowie. Ich częstotliwość jest zazwyczaj wskazywana w dokumentacji urządzenia. Niemniej jednak przyjmuje się, że małe agregaty przenośne powinny być serwisowane co 100 godzin pracy, natomiast wymiana płynu oraz filtra w ich układzie chłodzącym co 2000 godzin. Na koniec warto również zaznaczyć, że generator należy chronić przed uszkodzeniami na skutek czynników pogodowych, takich jak opady poprzez przykrycie go plandeką. Po zakończonej pracy trzeba odczekać około godziny na ostygnięcie sprzętu, aby uniknąć poparzenia podczas transportu.

Opracowanie:
Andrychów, Beskidzka 7a
tel. 33 870 63 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz