Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dbać o okna drewniane?

Jak prawidłowo dbać o okna drewniane?

Najstarszym wśród materiałów wykorzystywanych w konstrukcji okien jest drewno. Cenione za swoje walory estetyczne i przytulny charakter, jaki nadają wnętrzu domu, oferują też doskonałe parametry w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej. Dla pełnej funkcjonalności wymagają jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej wyjaśniamy jakie to zabiegi oraz jak często należy je przeprowadzać

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane są najbardziej wymagającymi spośród dostępnych na rynku produktów stolarki otworowej. Ten fakt może zniechęcać do ich montażu w domu czy mieszkaniu, jednak nie można pominąć licznych atutów, jakie mają te konstrukcje. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy wytrzymałość mechaniczną, którą zapewniają stosunkowo ciężkie, solidnie wykonane profile. Ich warstwowe klejenie wyeliminowało problem wypaczania elementów. W nowoczesnych oknach drewnianych składają się one z czterech, grubych warstw o naprzemiennym układzie słojów, co zapobiega odkształceniom. Materiał ten wykazuje mniejszą niż plastik podatność na działanie wysokiej temperatury lub jej dużych zmian – na tym polu zatem wypada lepiej niż popularne okna PVC.

Niewątpliwą zaletą jest także ponadczasowy wymiar. Okna drewniane są uniwersalne i zawsze modne. Doskonale komponują się zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną stylistyką elewacji czy wnętrza domu. Profile są stylowe i za to kochają je miłośnicy klasyki. Jednocześnie sprawdzają się w nowym budownictwie, które chętnie wykorzystuje naturalne materiały. Samo drewno, choć nie jest ekologiczne, to nadal pozostaje surowcem odnawialnym i tym samym znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska niż tworzywa sztuczne. Nic nie jest w stanie zastąpić atmosfery, jaką wprowadza ono do pomieszczenia, któremu nadaje prawdziwie domowy, przytulny charakter.

Czyszczenie i konserwacja

Jak już wspomnieliśmy na początku, okna drewniane wymagają prawidłowej pielęgnacji. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem ich eksploatacji należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór profili. Wielu dystrybutorów, wśród nich firma Stolarka Koszalin, oferuje nie tylko sprzedaż, ale również ich montaż. Powierzenie tego zadania specjalistom na pewno będzie korzystne dla funkcjonalności okien. Aby zapewnić długotrwałą, wysoką jakość drewnianych okien, należy je regularnie czyścić i pielęgnować zawsze przed okresem zimowym i letnim. Okna podlegają różnorodnym działaniom środowiska i czynników atmosferycznych. Dotyczy to przede wszystkim powłok zewnętrznych (farba, lakier). Niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenie środowiska mają decydujący wpływ na ich żywotność, dlatego systematycznie trzeba kontrolować ich stan (szczególnie od strony zewnętrznej budynku). Aby wydłużyć trwałość okien, należy przeprowadzać ich: 

  • czyszczenie — powierzchnię elementów drewnianych należy co najmniej dwa razy do roku gruntownie umyć czystą wodą, aby usunąć kurz, zanieczyszczenia insektami oraz podobne zabrudzenia. Mogą one bowiem powodować rozwijanie się zielenic oraz grzybów.
  • pielęgnację i konserwację — po montażu, a potem co najmniej dwa razy do roku (co ok. 6 miesięcy), ale nie w okresie mrozów, elementy drewniane pokryte powłoką malarską należy zabezpieczać środkami pielęgnacyjnymi do drewnianych okien i drzwi.

Przed użyciem preparatu do pielęgnacji drewna trzeba pamiętać o wykonaniu próby działania produktu w mało widocznym miejscu zgodnie z zaleceniem producenta. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie okuć, należy je regularnie smarować co najmniej raz w roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz