Materiał Partnera

Jak praktyka wpływa na jakość procesu piaskowania?

Jak praktyka wpływa na jakość procesu piaskowania?

Piaskowanie to sposób na zabezpieczenie stali przed korodowaniem, wpływa też na trwałość powłoki lakierowej. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi czyszczenia metodą strumieniowo – ścierną, bo tak nazywa się fachowo usługa piaskowania. O czym trzeba pamiętać podczas piaskowania różnych produktów? Jakie produkty mogą być poddawane piaskowaniu?

Piaskowanie jest procesem, który ma na celu oczyścić i wygładzić materiał poddawany usłudze czyszczenia. W zależności od materiału dobiera się rodzaj ścierniwa, którym początkowo był drobny piasek (stąd nazwa potoczna procesu) obecnie używa się go bardzo rzadko.

Jakie są rodzaje ścierniwa używane do piaskowania?

Dobrze dobrane ścierniwo to połowa sukcesu. Mimo że samo piaskowanie odbywa się przy użyciu profesjonalnych urządzeń, to niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie, konkretna wiedza i doświadczenie, które pozwoli na dobór ścierniwa do rodzaju materiału. Pomyłka na tym etapie piaskowanie może skończyć się zniszczeniem materiału i tym samym nie tylko utratą klienta, ale również utratą dobrego imienia firmy.

Rodzajów ścierniwa jest wiele, najczęściej wykorzystywane są do oczyszczania metodą strumieniowo-ścierną takie ścierniwa jak:

 • piasek kwarcowy,

 • żużel pomiedziowy,

 • korund,

 • śrut stalowy,

 • kulki szklane.

Poza wyżej wymienionymi dla uzyskania jak najlepszych efektów czyszczących ścierniwem mogą być:

 • kulki szklane,

 • szlaka miedziowa,

 • metal,

 • suchy lód,

 • mineralne granaty,

 • części organiczne roślin jak np. skorupy orzechów.

Jakie materiały można poddawać piaskowaniu?

Rodzaj ścierniwa dobieramy do rodzaju urządzenia i materiału poddawanemu obróbce – o tym zawsze trzeba pamiętać. Wybierając doświadczone firmy, jak Dekor service Zabezpieczenia antykorozyjne Krzysztof Plaskota wiesz, że otrzymasz zwrotnie idealnie oczyszczony produkt, który możesz również po atrakcyjnej cenie za jednym zamachem oddać usłudze malowania proszkowego.

Jedynie piaskarki ciśnieniowe są przystosowane do używania w nich każdego z wymienionych wyżej ścierniw. Jeśli dana firma ma na wyposażeniu np. piaskarki wirnikowe użyty może być wyłącznie śrut metaliczny, a dajmy na to w piaskarkach inżektorowych elektrokorund, granulat szklany oraz drobny śrut.

Oczyszczaniu można poddawać elewacje, elementy i konstrukcje stalowe oraz konstrukcje drewniane. Stosując elektrokorund szlachetny (zawierający tlenek glinu), można piaskować materiały ze stali kwasoodpornej, metale kolorowe oraz aluminium. Jeśli piaskowaniu muszą być poddane przedmioty, w które nie mogą być poddawane dużym amplitudom temperatur, należy użyć do piaskowania węglika krzemu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz