Jak pozbyć się mrówek faraona?

Jak pozbyć się mrówek faraona?

Mrówki w domu to duży problem. Największym problemem jest pojawienie się mrówek faraona. Owady te boleśnie gryzą, robią szkody i roznoszą zarazki. Pozbycie się ich to nie lada wyzwanie. Dowiedz się, jak one wyglądają i rozróżnij je od innych gatunków mrówek. Przeczytaj, czym żywią się mrówki faraona, jakie mają zwyczaje i jak je skutecznie wytępić z mieszkania.

Jak wygląda mrówka faraona?

Mrówki faraona to owady niewielkich rozmiarów. Robotnice osiągają do 2,5 mm długości. Mają one jasnożółty lub brązowoczerwony kolor. Królowa jest większa – 4 mm długości. Jej barwa jest ciemniejsza od koloru reszty robotnic.

Mrówka faraona często mylona jest z mrówką złodziejką, która mieszka blisko gniazd innych gatunków mrówek i na nich pasożytuje. Oba gatunki łączy podobny kolor. Różnica to przede wszystkim czułki. Na czułki faraonek składa się dwanaście elementów a na czułki mrówek złodziejek dziesięć.

Co jedzą mrówki faraona?

Pokarmy, które mają dużą zawartość białka, przyciągają mrówki faraona. Często atakują one inne gatunki owadów – szczególnie jaja i larwy. Zjadają także zwłoki martwych owadów.

Z uwagi na to, że są małe, mrówkom tym wystarczy nawet odrobina pożywienia. Mrówka, która znajdzie pokarm, oznacza trasę przy pomocy feromonów, przez co w miejscu, gdzie znajduje się pożywienie, momentalnie zjawią się jej towarzysze.

Jak wytępić mrówki faraona?

Mrówki faraona w domu to duże utrapienie – wygryzają one dziury, szerzą zanieczyszczenia i boleśnie gryzą – może prowadzić to do zakażeń i alergii. Pozbyć się takiego natręta z domu nie jest prosto. Niewielkie rozmiary umożliwiają mrówkom przedostawanie się do najmniejszych szczelin, które są niedostępne dla człowieka. Idealne środowisko, w którym radzą one sobie świetnie, to bloki.

Zabijanie pojedynczych osobników nie przyniesie żadnych znaczących rezultatów. Domowe sposoby na mrówki faraona mają małą skuteczność. Można spróbować zorientować się, z którego miejsca mrówki mogą przychodzić i postarać się usunąć wszystkie szczeliny klejąc je gipsem. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się do czasu, aż sprawą zajmą się specjaliści.

Można zastosować też preparaty na mrówki faraona, ale jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dezynsekcji. Specjalistyczne firmy mają w ofercie zwalczanie mrówek faraona. Poleca się przeprowadzenie tego typu zabiegu nie tylko w mieszkaniu, w którym znaleziono mrówki, ale także w całym budynku.

Rozwój gniazda może rozpocząć się już od jednej robotnicy. Śmierć królowych nie oznacza wymarcia gniazda. Dlatego walka z tymi szkodnikami jest tak trudna – po śmierci królowej robotnice zaczynają pielęgnować swoje jaja w taki sposób, aby wyrosły z nich przyszłe królowe. Samce zaś rozwijają się z jaj, które nie zostały zapłodnione.

Mrówki mogą pojawić się nie tylko w mieszkaniach, ale również w ogrodzie czy działce. Także tam powodują one szkody, a walka z nimi tak samo, jak zwalczanie ich w domu jest dużym wyzwaniem.

Inne gatunki mrówek, które pojawiają się w mieszkaniach

Jeżeli w naszym mieszkaniu pojawią się mrówki, pozytywną informacją jest to, że nie muszą to być mrówki faraona. Jest także wiele innych gatunków, które mogą nawiedzić nasze mieszkania. Są one dużym problemem, ale nie tak wielkim, jak mrówki faraona.

Gniazda takich mrówek jak gmachówki, mrówki darniowe, rudnice, hurtnice zwykle znajdują się na zewnątrz budynku. Dlatego też walka z nimi jest prostsza – przeczytaj, jak pozbyć się mrówek z domu. Należy pamiętać, że ulubione pożywienie tych gatunków mrówek to słodycze. Rozsypany cukier może sprzyjać pojawianiu się mrówek w domu.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz