Artykuł sponsorowany

Jak powstaje stłuczka szklana, gdzie się ją wykorzystuje i jakie są jej właściwości?

Jak powstaje stłuczka szklana, gdzie się ją wykorzystuje i jakie są jej właściwości?

Szkło jest materiałem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem w przemyśle, a także w branży budowlanej, chemicznej, a nawet spożywczej. Jednak wzrost zastosowania szkła wiąże się z wytwarzaniem większych ilości szklanych odpadów. To nie powinno być jednak problemem, ponieważ utylizacja i obróbka tego materiału sprawia, że szkło można ponownie wykorzystać. Jak ze szklanych odpadów powstaje stłuczka, czyli recyklat oraz jakie jest jej zastosowanie?

Stłuczka szklana – jak wygląda jej produkcja?

Jedną z najważniejszych zalet szkła jest to, że może być ono wielokrotnie przetwarzane, a proces przetapiania nie ma negatywnego wpływu na jakość materiału. Ponadto 80% szklanych opakowań, słoików i butelek dostępnych na europejskich rynkach wytwarza się ze stłuczki. Dzięki temu zmniejsza się ilość energii potrzebnej do produkcji nowych towarów. Poza tym stosowanie stłuczki jest tańsze od produkcji szkła. Stłuczka szklana dzieli się na 3 główne rodzaje, jeżeli uwzględnimy jej pochodzenie. Stłuczka własna pochodzi z hut szkła, stłuczka obca dostarczana jest przez zewnętrzne firmy. Wyróżnia się także stłuczkę pokonsumpcyjną, która pochodzi z gospodarstw domowych.

Jak informuje specjalista z tej branży z firmy As-Glass z Radlina w województwie śląskim, aby możliwe było ponowne wykorzystanie szklanych odpadów, muszą one spełniać wymagania jakościowe. Pierwszym etapem produkcji stłuczki jest oczyszczenie szklanych odpadów i zidentyfikowanie ich barwy. Separatory elektrooptyczne pozwalają na określenie, czy szkło jest bezbarwne, czy kolorowe. Kolorowe odpady szklane dzieli się również na zielone i brązowe. Kolejnym krokiem jest wstępne kruszenie szkła i magnetyczna segregacja. Jej celem jest pozbycie się pozostałych zanieczyszczeń, np. papieru lub metalu. Potem odpady trafiają do ferromagnetycznych separatorów, gdzie usuwane są z nich zanieczyszczenia za pomocą metali ciężkich. Następnie szklane odpady ponownie są rozdrabniane, aż uzyskają maksymalną wielkość 35 mm. Po rozkruszeniu stłuczka ponownie trafia do wspomnianych wcześniej separatorów, a potem można ją przetopić i ponownie wykorzystać.

Gdzie wykorzystuje się stłuczkę szklaną i jakie są jej właściwości?

Recyklat wykorzystywany jest w wielu branżach. W budownictwie używa się stłuczki np. jako dodatku do elewacyjnych tynków. Poza tym może ona stanowić półprodukt w zaprawach, jednakże wcześniej konieczne jest przetworzenie stłuczki na mączkę szklaną. Ponadto stłuczka wykorzystywana jest do wytwarzania szkła piankowego i włókien szklanych. Recyklat stosowany jest też jako element płytek dekoracyjnych. Stłuczka szklana jest wytrzymałym produktem, który jednocześnie wyróżnia się ekologicznością, na co wpływ ma między innymi to, że można poddać ten materiał recyklingowi. Z tego względu szkło traktowane jest jako materiał przyjazny środowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz