Artykuł sponsorowany

Jak powstaje koncert i fascynujące efekty świetlne?

Jak powstaje koncert i fascynujące efekty świetlne?

Wierni fani potrafią czekać na koncert swojego idola długie miesiące i lata. Artyści przygotowują dla nich wspaniałe widowisko, gdzie nie tylko liczy się śpiew głównego wokalisty, ale także umiejętności tancerzy i cała oprawa, na którą składają się pokazywane obrazy, efekty dźwiękowe i świetlne.

Światło

Oprócz dźwięku to światło jest drugim najważniejszym elementem wspaniałego koncertu. Tworzy sceniczny show, buduje atmosferę i nastrój, wydobywa scenę z mroku, nakreśla klimat każdego utworu i znacząco wpływa na emocje widzów. Efekty świetlne współpracują z muzyką i tworzą niezapomnianą kompozycję; potrafią budować napięcie, wyostrzać zmysły i porywać ludzi do energicznych podskoków i tańca.

Wraz z rozwojem techniki pojawiły się wręcz nieograniczone możliwości w tworzeniu gry światła i kolorów. Już za wystarczającą strawę dla zmysłów można by uznać samo widowisko wizualne. Ten niezapomniany spektakl tworzony jest przez zaawansowane technologicznie urządzenia oświetleniowe np. efektowne lasery, skanery, reflektory. Pokazy laserowe to najbardziej spektakularny element całego widowiska. Idealnie skupione wiązki lasera ukazują np. wyraźne wzory graficzne, którymi można fantastycznie sterować.

Praca oświetleniowca

Bardzo rzadko widzowie doceniają pracę techników oświetleniowych, brawa i pochwały zawsze zbiera  zespół muzyczny i główny wykonawca. Tymczasem umiejętności i wkład pracy techników są tu na wagę złota. Zacięcie artystyczne oświetleniowca i rozumienie wizji twórcy to sprawa podstawowa, która nie dotyczy kwestii technicznych, ale jest równie ważna. Przy obecnych warunkach  i szerokiej palecie różnych aparatur każdy oświetleniowiec musi znać wiele zagadnień z dziedziny fizyki, mechaniki, konstrukcji scenicznych, optyki, elektryki i elektroniki. Powinien dysponować szeroką wiedzą, tak by rozumieć rozmaite aspekty obsługi, musi także porozumieć się w kwestii artystycznej dzieła z muzykiem, reżyserem, choreografem i wieloma innymi jeszcze osobami. Konieczne jest także szybkie i bezbłędne działanie, gdy następuje jakakolwiek awaria oświetleniowiec musi w kilka sekund ją zlokalizować i równie szybko usunąć, tak by nikt z widzów się nie zorientował. Używając porównania – oświetleniowiec to taki pilot, który steruje widowiskiem za pomocą swojego kokpitu. Jego bezbłędne zabiegi i praca sprawiają, że koncert w dziedzinie efektów świetlnych będzie niezwykły, olśniewający i pozostanie w pamięci fanów na zawsze.

Koncerty i wszelkie imprezy promocyjne wymagają profesjonalnej oprawy. Firma Monacor-Polska oferuje znakomite urządzenia wytwarzające efekty świetlne. Specjaliści firmy służą radą i pomogą każdemu wybrać najlepszy sprzęt, dostosowany do konkretnych potrzeb.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz