Materiał Partnera

Jak powstaje i do czego może doprowadzić niedrożność przewodów kominowych?

Jak powstaje i do czego może doprowadzić niedrożność przewodów kominowych?
Komin spalinowy jest bardzo newralgicznym elementem każdego domu jednorodzinnego. Dlatego właśnie poza obowiązkowymi przeglądami technicznymi, warto od czasu do czasu przeprowadzić kontrolę dla spokoju własnego sumienia. To właśnie od drożności komina bardzo często zależy życie i zdrowie wszystkich domowników. Czego zatem unikać, aby cieszyć się bezawaryjną pracą całego systemu oraz jak reagować na sytuacje kryzysowe?

Niedrożność przewodów kominowych – przyczyny

Nie ulega żadnej wątpliwości, że najczęstszą przyczyna niedrożności przewodów kominowych jest niewłaściwie dopasowany rodzaj paliwa. Jeżeli spala się ono zbyt wolno lub w zbyt niskiej temperaturze, zaczynają wytwarzać się spore ilości sadzy, która wręcz oblepia wnętrze przewodów. Efekty nie są oczywiście widoczne od razu. Różnego rodzaju problemy zaczynają pojawiać się dopiero po pewnym czasie. Z bardzo podobnym efektem zderzyć można się także w sytuacji, gdy w kominku pali się materiałami, które kompletnie nie są do tego przeznaczone. Mowa tu przede wszystkim o tworzywach sztucznych oraz materiałach wykonanych z gumy. Należy unikać także bardzo mokrego drewna. Choć nie wyda się to tak oczywiste, sporym zagrożeniem dla drożności przewodów kominowych są również ptasie gniazda, których usunięcie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Gromadząca się w świetle komina sadza jest niezwykle groźna. W określonych warunkach może dojść do jej samozapłonu, a co za tym idzie pożaru konstrukcji dachowej, a następnie całego budynku. Niedrożny komin stwarza również zagrożenie pod kątem cofających się gazów, w tym przede wszystkim bezwonnego tlenku węgla. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?

Profesjonalne usługi kominiarskie – postaw na najlepszych specjalistów

Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem trudnej sytuacji jest próba naprawy niedrożnych kanałów kominowych na własną rękę. Bez specjalistycznego wyposażenia oraz odpowiednio usystematyzowanej wiedzy popartej wieloletnimi doświadczeniami, działania takie mogą przynieść rezultaty zupełnie odwrotne do oczekiwanych. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia co do stanu technicznego przewodów, natychmiast należy zwrócić się z prośbą o pomoc do ekipy kominiarskiej. Warto zwrócić uwagę na najbardziej renomowanych specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Kominiarze - Zakład usług kominiarskich.

Poza udrożnieniem komina fachowcy są w stanie zająć się także sprawdzeniem składu chemicznego spalin, konserwacją wentylacji oraz, w razie zaistnienia takiej konieczności, remontem całego komina. Wszyscy klienci mogą liczyć w tym przypadku na indywidualne podejście do każdego ze zleceń oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:
Szczecin, gen. Rayskiego 18
tel. 601 584 435
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz