Artykuł sponsorowany

Jak powstaje i czym jest prąd elektryczny?

Jak powstaje i czym jest prąd elektryczny?

Dziecko zapytane o to, skąd bierze się prąd, prawdopodobnie odpowie nam, że z kontaktu. Być może posunie się nawet dalej i jako miejsce produkcji prądu wskaże elektrownię. Jednak pytanie o to czym jest energia elektryczna i w jaki sposób powstaje, prawdopodobnie wprawi w zakłopotanie niejednego dorosłego. Czym jest prąd, z którego na co dzień korzystamy tak swobodnie i bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania?

 

Czym jest energia elektryczna

Zgodnie z naukową definicją prąd elektryczny jest uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych – mówi ekspert sklepu Supervolt.pl. Nośnikiem tych dodatnich lub ujemnych ładunków są elektrony oraz jony. Według  założeń teorii kinetyczno molekularnej wszystkie cząsteczki i atomy pozostają w ciągłym ruchu. Jednak aby powstał prąd, ruch ten musi być uporządkowany. W celu wymuszenia na cząsteczkach przyjęcia jakiegoś kierunku ruchu, najczęściej wykorzystuje się działanie pola elektrycznego, które sprawia, że na cząsteczki zaczyna działać siła elektryczna. Kierunek przepływu prądu w obwodach jest umowny i przebiega od ładunków dodatnich do ujemnych.

 

Jak powstaje prąd

Prąd płynie w przewodniku tak długo, jak długo dostarczana jest do niego energia, a urządzenie wytwarzające prąd nazywamy generatorem (np. bateria, prądnica, silnik). Energią pierwotną, która zasila olbrzymie generatory w tradycyjnych elektrowniach, jest ciepło. Wytwarza się je w efekcie spalania paliw takich jak np. węgiel czy gaz ziemny. Ciepło powstałe w wyniku spalania podgrzewa wodę, ta zamienia się w parę o temperaturze nawet 600 stopni Celsjusza. Para napędza turbiny generatorów, w których powstaje prąd, transportowany do naszych domów za pośrednictwem sieci elektrycznej – wyjaśnia specjalista firmy Supervolt.pl.

 

Alternatywne źródła energii elektrycznej

Ponieważ efektem spalania paliw służących za energię pierwotną są odpady zanieczyszczające atmosferę, wciąż poszukiwane są alternatywne źródła energii. Obecnie coraz popularniejsze stają się elektrownie wiatrowe, natomiast wiele kontrowersji wciąż budzi pomysł budowania kolejnych elektrowni atomowych.

Oceń artykuł (12)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz